2010-10-10

Virtualios darbo vietos meta iššūkį tradicinėms

Jau ne pirmus metus pasaulyje įprastas darbo vietas keičia virtualios. Virtuali darbo vieta – tai darbo vieta, egzistuojanti virtualioje erdvėje. Darbuotojui tereikia turėti minimalią techninę įrangą ar išmanųjį telefoną, kad galėtų naudotis visomis reikiamomis programomis, sistemomis, įmonės dokumentais. Nebereikia fiziškai diegti sistemų, programų ar valdiklių į tam tikrą kompiuterį, paprasta kurti naujas darbo vietas ir pašalinti nebereikalingas. Virtualios darbo vietos administravimas daug paprastesnis nei įprastos: teigiama, kad vienas administratorius gali prižiūrėti nebe šimtą, o tūkstantį vartotojų vienu metu.

Virtualioms darbo vietoms palaikyti reikalinga speciali sistema. Ji leidžia darbuotojui prisijungti prie bet kurios jam reikiamos programos iš bet kurios tinklo vietos, sudaro galimybes programine įranga naudotis visiems bendrovės darbuotojams. Ši sistema operatyviai atlieka visus reikalingus atnaujinimus, reguliariai daro visų dokumentų kopijas, todėl nėra rizikos prarasti duomenis. Sistema veikia saugiai ir patikimai, atsikratoma tūkstančių unikalių sistemų, kurias neišvengiamai susikuria kiekvienas darbuotojas savo atskirame kompiuteryje.

Ko mielai išvengtų tradicinių darbo vietų naudotojai

Tradicinė kompiuterizuota darbo vieta yra brangi: ją brangu išlaikyti, be to, nuolat reikia nemažas investicijas skirti programų atnaujinimui, kasdieniam sistemų palaikymui, įmonė turi išlaikyti informacinių technologijų (IT) specialistus ar net visą padalinį, kad jie spręstų problemas, šalintų gedimus, prižiūrėtų visą įmonės „IT ūkį“. Asmeniniai kompiuteriai yra nepaslankūs kaip monolitai: jie priklausomi nuo operacinių sistemų, programų ir asmeninių nustatymų. Bet kurioje bendrovėje egzistuoja tūkstančiai unikalių sistemų, nes galutinis vartotojas savaip modifikuoja naudojamas sistemas. Be abejo, tai nesaugu, nepatogu, sunku diegti atnaujinimus, nes atsiranda nesuderinamumų, kliuvinius galėtume vardyti ir vardyti. Štai kelios visiems labai gerai žinomos situacijos:

  • IT padalinys nuolat gauna begales pagalbos prašymų, tačiau dėl to, kad darbuotojo kompiuterinė įranga ir operacinė sistema yra unikali, problemos sprendžiamos ilgai ir įmonei brangiai kainuoja;
  • norint įdiegti papildomą programą tam tikram darbuotojui, reikia tam skirti IT specialistą. Kad darbo vieta vėl būtų galima visavertiškai naudotis, neretai prireikia viską įdiegti iš naujo. O tai užtrunka. Laikas iššvaistomas nesukuriant jokios pridėtinės vertės;
  • darbo vietos yra išsidėsčiusios skirtingose miesto, rajono, šalies ar pasaulio vietose. Joms prižiūrėti, programoms atnaujinti reikia nemažos komandos ir laiko sąnaudų;
  • duomenų saugumas yra išties sudėtingas uždavinys. Kai kurie naudotojai daro savo duomenų atsargines kopijas, bet dauguma apie tai net nepagalvoja;
  • nuolatos atsirandančios operacinės sistemos spragos ir atnaujinimai tampa košmaru kiekvienai IT palaikymo komandai;
  • suderinamumo testavimas: kiekviena nauja ar atnaujinta programa privalo būti patikrinta prieš pradedant ja naudotis. Tam vėl reikia laiko ir lėšų.

Virtualios darbo vietos leidžia sutaupyti

Centralizuotas darbalaukis, užtikrintai veikianti programinė įranga ir operacinė sistema, galimybė kiekvienam darbuotojui per kelias sekundes prisijungti prie reikalingų dokumentų sankaupų iš bet kurios tinklo vietos – visa tai užtikrina virtualių darbo vietų palaikymo sistema.

Be to, darbo vietos įrangos atnaujinimui nereikia nei daug investicijų, nei laiko: ta programinė įranga, kuri yra serveryje, su visais atnaujinimais iš karto bus pasiekiama kiekvienam vartotojui. Antra, bet kuri problema bus operatyviai išspręsta dėl centralizuoto sistemos valdymo – nuotoliniu būdu sutvarkomi ir dideli, ir maži gedimai. Trečia, kopijos daromos reguliariai, nesvarbu, kas sukūrė tam tikrą dokumentą, – taip užtikrinamas patikimumas. Net sutrikus serverio darbui visuomet išsaugomi vartotojo nustatymai ir jais galima naudotis vos tik prisijungus prie sistemos. Akivaizdu, kad virtualių darbo vietų priežiūra yra daug pigesnė nei tradicinė. “Citrix” kompanijos specialistų atlikto tyrimo duomenimis, virtualios darbo vietos administravimo sąnaudos gali būti daugiau nei dvigubai mažesnės nei tradicinės.

Naudingos įvairiems sektoriams

Virtualios darbo vietos tenkina įvairių veiklos sektorių poreikius. Finansinėms įmonėms labai svarbu investicijų grąža, leidžianti fiksuoti faktinę įtaką pelningumui ir bendrovės vertės didėjimui. Diegdamos ir naudodamos virtualias darbo vietas, šios įmonės gali reikšmingai sumažinti IT sąnaudų poreikį. Technologijos teikiamus pranašumus galima greitai įvertinti apskaičiuojant įtaką pajamoms ir efektyvumui.

Valstybinės ir savivaldos institucijos tikrai įvertins tai, kad virtualios darbo vietos yra tausojančios išteklius: naudojant tradicines kompiuterizuotas darbo vietas, suvartojama dešimt kartų daugiau elektros energijos nei suvartotų virtualiosios. Daugybė biudžetinių įstaigų samdo trečiąsias šalis, teikiančias IT priežiūros paslaugas. Naujos virtualių darbo vietų sistemos suteikia daug galimybių sumažinti išlaidas, skiriamas IT tarnybų ar skambučių centrų paslaugoms pirkti.

Saugumas yra svarbiausias kriterijus valdžios įstaigoms, mokesčių inspekcijai, bankininkystės sektoriui, sveikatos priežiūros institucijoms. Šioms įstaigoms be galo svarbu, kad duomenys nebūtų paviešinti ir būtų saugūs. Virtualių darbo vietų sistemos gali tai užtikrinti.

Norite sužinoti daugiau apie IT?