Darbo vietos 2017-12-03

Kiek kainuoja kompiuteris?

Atnaujinta darbo priemonė darbuotojui gali ne tik pakelti ūpą, bet ir padidinti produktyvumą. Tačiau įmonėms darbo priemonių įsigijimas nėra paprastas procesas. Parengėme kelis svarbius akcentus, į ką atkreipti dėmesį organizuojant darbui skirtos įrangos pirkimus.

Nors reklamos dažniausiai akcentuoja prekės kainą, tačiau ekspertai tikina, kad tai tik viena iš keturių vertės dedamųjų ir tikrai ne svarbiausia.

Tam, kad būtų galima įvertinti, kiek iš tikrųjų kainuos darbo priemonė per visą jos naudojimo periodą, ir palyginti skirtingų pasiūlymų ekonominę vertę, yra skaičiuojami bendrieji nuosavybės kaštai (angl. Total Cost of Ownership, TCO). Kitos trys pagrindinės TCO dedamosios – laikas, skiriamas pirkimo procesui, kapitalo kaštai bei priežiūros sąnaudos. Dažnu atveju galima pridėti ir naudojimo sąnaudas (apimančias naudojimo mokymus bei laiką, kurį vartotojas skiria mokymams, kaip naudotis įranga, bet ne produktyviam darbui).

KAINA

Logiška pirkti iš tiekėjo, kuris tą patį produktą siūlo pigiau. Tačiau konkurencingoje kompiuterių verslo rinkoje vyrauja vienaženkliai antkainiai, todėl pasitelkus derybų įgūdžius galima tikėtis sumažinti pirkimo kainą vienu ar dviem procentais. Tačiau derybos gali pasukti kita linkme, jei planuojate pirkti didesnį kiekį prekių. Kad nereikėtų sandėliuoti kompiuterių, bet išliktų derybų argumentas dėl kiekio ir mažesnės kainos, sudaromi tiekimo susitarimai (angl. frame agreement). Susitarimu pasižadama per metus nupirkti nurodytą kiekį bei konkrečių modelių asortimentą. Atea turi išskirtinius partnerystės kontraktus su tokiais gamintojais kaip „Lenovo“, „Dell“, „HP Inc.“. Sudarydami tiekimo kontraktus, į tiekimo kontrakto procesą Atea produktų vadovai įtraukia ir gamintojus, kad būtų galima išsiderėti iš jų papildomas nuolaidas klientams.

PIRKIMO PROCESAS

Tiekimo kontraktas leidžia nušauti du kaštų zuikius. Ne tik laimima geresnė kaina, bet ir taupomas laikas pirkimui. Įsivaizduokite penkiasdešimties biuro darbuotojų bendrovę. Jei kompiuteriai joje yra atnaujinami kas trejus metus, vadinasi, vidutiniškai kartą per mėnesį yra įsigyjamas vienas ar du kompiuteriai. Paprastai kompiuterio pirkimo procesas apima tokius veiksmus:

  • vartotojų poreikių detalizavimą;
  • tinkamos prekės paiešką;
  • alternatyvų atranką ir užklausas;
  • pasiūlymų lyginimą;
  • sprendimo priėmimą ir jo patvirtinimą.

Dažnai į šį procesą įtraukiami keli darbuotojai – naudotojas, jo vadovas, pirkimų vadovas, IT specialistas, kaštų kontrolierius ir (arba) vadovo vadovas. Pagal tai, kiek laiko sugaišta visi procese dalyvaujantys darbuotojai, galima apskaičiuoti pirkimo proceso kaštus. Pasitaiko atvejų, kai tokiam procesui apskritai sugaištama penkias ar daugiau valandų. Jei vertintume valandos kainą bent 20 EUR (tiek daugmaž kainuoja darbuotojo („į rankas“ gaunančio apie 1500 EUR/mėn.) valanda), jau gautume papildomą 100 EUR TCO priedą. Suprantama, ilgalaikiam pirkimo kontraktui patvirtinti verta skirti daugiau laiko nei vienam kompiuteriui, tačiau įsivaizduojamos kompanijos atveju būtų galima tartis iš karto dėl 20-ies ar daugiau kompiuterių pirkimo. Tokiu atveju, net svarstant ir derantis iki 20 valandų, būtų sutaupyta bent 2000 EUR – dar 3–5 % nuo visų kompiuterių TCO. Viską suderinus, kiekvienas individualus užsakymas Atea eSHOP pirkimų valdymo sistemoje trunka tik keletą minučių.

KAPITALAS

Perkant kompiuterį mažai galvojama apie kapitalo kaštus. Tačiau jei kompanijoje naudojama 50 kompiuterių? Matematika paprasta: jei vidutinė kompiuterio kaina 800 EUR, o kompiuteriai perkami kaip prekės, už juos sumokama 40 000 EUR. Suprantama, jie perkami ne vienu metu, o tolygiai, todėl įvertinant nusidėvėjimą vidutinė įšaldyto kapitalo vertė sudarytų apie 20 000 EUR. Jei verslas dirba pelningai ir duoda daugiau nei 5 % grąžą, kodėl neskyrus šių pinigų veiklai, už kurią bendrovė gauna didžiausią pelną, o kompiuterius nuomotis iš Atea Finance už mažesnes nuomai taikomas palūkanas? Tokiu būdu TCO galima sumažinti dar keliais procentais.

PRIEŽIŪRA

Pagrindiniai du kompiuterių priežiūros išlaidų elementai – laikas ir remontas. Abiejų jų prognozės yra susijusios su rizikos vertinimu. Geriausiu atveju, geras kompiuteris, minimaliai prižiūrint, tarnauja penkerius metus. Tačiau tokie veiksniai kaip darbuotojo kompetencija, mobilumas, darbo aplinka, intensyvumas, naudojama programinė įranga, saugumo priemonės daro įtaką gedimo rizikai. Tam, kad įmonė turėtų kuo mažiau netikėtų išlaidų, gamintojai pratęsia garantiją, o Atea teikia IT įrangos priežiūros paslaugas. Pavyzdžiui, vieno populiariausio verslo klasės nešiojamojo kompiuterio „HP Elitebook“ pagrindinės plokštės keitimo kaina gali siekti 600 EUR, ekrano matricos – 180 EUR. Papildomo garantinio paketo ketveriems ar penkeriems metams kaina nesudaro nė 200 EUR, bet užtenka tik vieno gedimo, kad paslauga atsipirktų. Be to, gaišti laiko vežiojant įrangą į taisymo vietą taip pat nereikia – inžinieriai atvyksta ir sutaiso vietoje arba pasirūpina įrangos transportavimu.

Dar geriau, jei įmonė perka IT priežiūros paslaugas iš  Atea. Visi incidentai yra registruojami IT paslaugų valdymo sistemoje „ServiceNow“ ir priskiriami įrenginiui bei naudotojui. Taigi po kelerių metų kompanija mato naudotojų incidentų istoriją ir, į ją atsižvelgdama, gali priimti sprendimus dėl papildomų garantijų ir paslaugų, pavyzdžiui, pirkti jas tik didesnės rizikos naudotojams. Taigi – dar keli procentai mažinant kompiuterių TCO.

DAR VIENA EILUTĖ VADYBOS SĖKMĖS ISTORIJOJE?

Sutaupyti 10–15 % perkant kompiuterius tikrai įmanoma. Tereikia skirti laiko ir konsoliduoti poreikius, sutvarkyti pirkimo procesą, išlaisvinti kapitalą, įsigijimus keičiant nuoma, bei įvertinti vartojimo rizikas. Su Atea specialistais šią užduotį atliksite vos per kelias valandas, taigi galėsite įtraukti dar vieną eilutę į įgyvendintų valdymo pokyčių bei pelno augimo priežasčių ataskaitą, skirtą bendrovės akcininkams.

Norite sužinoti daugiau apie IT?