2014-12-05

Atea saugo vertingiausias Latvijos knygas

Didžiausioje Latvijos bibliotekoje – Latvijos nacionalinėje bibliotekoje Gaismas pils (liet. Šviesos pilis) – saugoma daugiau nei 6 milijonai knygų. Bibliotekos patalpose įsikūręs knygų muziejus, kuriame nemažai retų knygų, viduramžių rankraščių, senovinių žemėlapių ir kitokių bibliografinių vertybių. Taip pat jame nuolat vyksta parodos, kuriose demonstruojami ne tik Latvijos, bet ir kitų šalių bibliotekoms bei muziejams priklausantys eksponatai.

Visiems šiems kultūros, meno turtams, turintiems ir nemenką materialinę vertę, būtina ypatinga apsauga, kurią suteikia Atea įdiegta išmanioji bibliotekos sistema (Intelligent LIbrary System – ILS) ir belaidė eksponatų apsaugos sistema (Wireless assets protection system – WAPS).

Bibliotekininkai miega ramiai

Šiuo metu Latvijos nacionalinėje bibliotekoje veikia knygų paroda 1514.Book.2014. Joje demonstruojama daugiau nei 80 knygų, išleistų lygiai prieš 500 metų – 1514-aisiais. Dalis jų priklauso nacionalinės bibliotekos fondams, bet dauguma suvežtos net iš 18 kitų Europos šalių: Austrijos, Vokietijos, Prancūzijos, Danijos, Švedijos, Didžiosios Britanijos, Lenkijos, taip pat ir Lietuvos.

Taigi, šiuo metu Rygoje galima pamatyti bene didžiausią 16-ojo amžiaus Europos knygų lobį. Surengti tokio masto parodą – didžiulė atsakomybė. Juk tenka saugoti kitoms šalims didelę istorinę, kultūrinę, netgi emocinę reikšmę turinčias knygas. Jas praradus ar joms pakenkus, kiltų didžiulis tarptautinis skandalas.

Šie ir kiti eksponatai apsaugoti RFID davikliais, pritaikytais reaguoti į skirtingus aplinkos pokyčius – obejkto pajudinimą ar vietos pasikeitimą, bandymą atidaryti eksponatų vitriną, stambių eksponatų svorio ar slėgio pasikeitimą. Signalas perduodamas specialiu belaidės eksponatų apsaugos sistemos belaidžių tinklu, veikiančiu visose ekspozicijos salėse. Užtenka pajudinti eksponatą iš vietos ir signalizacija suveiks, o pavojaus signalą gaus tiek centrinio apsaugos posto darbuotojas, tiek ir ekspozicijų salėse esantys darbuotojai. Sistema integruota su kitomis saugos sistemomis (vaizdo stebėjimo, įeigos kontrolės), todėl apsaugos darbuotojas gali nuotoliniu būdu matyti pavojaus signalą sukėlusio incidento vietą ir operatyviai atlikti reikiamus veiksmus (pavyzdžiui, blokuoti išėjimą). Šis sprendimas unikalus tuo, lad objektų apsaugai nereikia jokių laidų. Jį galima pritaikyti mobilioms parodoms, brangių daiktų eksponavimui parodose, viešose vietose.

Latvijos nacionalinės bibliotekos darbuotojai gali būti ramūs ne tik dėl šios unikalios parodos, bet ir dėl kitų bibliotekos knygų. Neseniai Atea įdiegta išmanioji bibliotekos sistema užtikrina aukščiausio lygio saugumą.

RFID pagrindu veikianti knygų ir eksponatų apsaugos sistema integruota su kitomis bibliotekos saugos sistemomis. Taip pat įrengti 27 įėjimo ir išėjimo kontrolės punktai, vaizdo stebėjimo kameros, daugybė judesio daviklių.

Janis Šlahota, bibliotekos saugumo sistemų administratorius, džiaugiasi išmaniąja saugumo sistema: „Dabar itin patogu stebėti visą pastatą, visus saugomus objektus. Taip pat naudodamiesi sistema galime analizuoti signalizacijos suveikimo duomenis ir jais remdamiesi tobulinti bibliotekos apsaugą.“

Bibliotekininkams sumažėjo techninio darbo

Naujoji Latvijos nacionalinės bibliotekos sistema apiema ne tik saugumo sprendimus. Atea specialistai, pasitelkę RFID, automatizavo elektroninius bibliotekos procesus, taip pat įdiegė skaitytojų savitarnos sistemą.

Latvijos nacionalinė biblioteka didžiausia šalyje ne tik turimų knygų, bet ir aptarnaujamų skaitytojų skaičiumi. Joje įrengta net tūkstantis vietų skaitymui. Taigi didelę dalį savo darbo laiko bibliotekininkai skiria skaitytojų aptarnavimui.

Dabar nemažai veiksmų skaitytojai gali atlikti be bibliotekininkų pagalbos, pavyzdžiui, savarankiškai užregistruoti knygas skaitytojų savitarnos punktuose. Bibliotekininkai taip pat aprūpinti RFID skeneriais, kuriuos naudodami tvarko knygų lentynas bei padeda skaitytojams. Taip jų darbas tapo paprastesnis, greitesnis, užtikrinama didesnė tvarka.

Dirbo su labai „jautriu“ projektu

Pasak Algio Mikoliūno, Atea saugumo projektų vadovo, pats išmaniosios sistemos įrengimas vyko gana sparčiai – Atea techniniai specialistai bibliotekoje dirbo pustrečio mėnesio.

Kur kas ilgiau truko parengiamieji darbai. Tai lėmė ir pastato architektūrinės savybės, ir pačios bibliotekos specifika, joje saugomų vertybių svarba bei bibliotekos vadovų ir įvairių su ja susijusių institucijų labai rimtas požiūris. Projekto derinimas truko net trejus metus.

„Pavyzdžiui, leidimą išardyti pakabinamas lubas ir nutiesti laidus tekdavo derinti dvi savaites ar net ilgiau“,  – pasakoja A. Mikoliūnas. Čia labai pagelbėjo kolegos iš Atea Rygos biuro: tiek sprendžiant derybinius klausimus, tiek kasdien bendraujant su klientais.

Atea Saugumo sprendimui grupei tai jau ne pirmas projektas Latvijoje – ji čia dirba nuo 2010 metų. Iki Latvijos nacionalinės bibliotekos dažniausias ir, galima sakyti, sėkmingiausias projektas buvo įgyvendintas Rygos technikos universiteto bibliotekoje. Čia RFID bibliotekos procesų automatizavimo, knygų apsaugos ir savitarnos sistemos įdiegtos 4 bibliotekose, sujungtose į bendrą skaitytojų aptarnavimo sistemą. Taip pat panašias bibliotekų saugos sistemas Atea specialistai iš Lietuvos įdiegė Rygos Stradinio universiteto, Liepojos universiteto, Latvijos universiteto, Rygos statybos kolegijos bibliotekose.

Norite sužinoti daugiau apie IT?