2016-12-08

Inovatyvių technologijų ir sprendimų lyderis – ADIC

Atvirumas bendradarbiavimui ir inovacijoms griauna mitą, kad valstybės įstaiga negali būti tokia progresyvi kaip komercinė. Asmens dokumentų išrašymo centras prie Lietuvos Respublikos vidaus reikalų ministerijos (toliau – ADIC) jau keturiolika metų sėkmingai veikia ir toliau siekia naujų aukštumų.

2015 m. Lietuvoje sukurtas ir sėkmingai veikiantis centralizuotas biometrinių dokumentų išrašymas pripažintas vienu geriausiu Europoje. „Pagal Šveicarijos audito rūmų parengtą metodiką keliose Europos valstybėse buvo atliktas tarptautinis auditas. Apibendrinus Valstybės kontrolės ir kitų šalių pateiktus duomenis, Varšuvoje buvo paskelbti rezultatai ir pripažinta, kad Lietuvos biometrinių dokumentų išrašymo ir išdavimo procesas veikia kaip vienas pažangiausių, lyginant su išrašymo ir išdavimo procesais Belgijoje, Latvijoje, Norvegijoje, Portugalijoje ir Šveicarijoje“, – didžiuojasi Ramūnas Žičkis, ADIC direktorius. Pelnyti šį pripažinimą teko atkakliu ir kryptingu darbu bei partneryste paremtu bendradarbiavimu. Prie šio pripažinimo prisidėjo visos vidaus reikalų sistemos tarnybos, susijusios su dokumentų išdavimu, – institucijos, su kuriomis jau daugelį metų sėkmingai bendradarbiauja Atea.
Trumpai apie viską nuo pradžių. ADIC pagrindinė veikla – svarbiausių Lietuvos piliečių dokumentų gamyba ir išrašymas. ADIC buvo įregistruota 2002 m. Nuo pat veiklos pradžios didelis dėmesys buvo ir yra skiriamas dokumentų saugumui bei kokybei. Jau išrašyta daugiau nei 7,6 mln. asmens dokumentų. Be kompiuterizuoto asmens dokumentų, atitinkančių tarptautinius standartų reikalavimus, išrašymo, ADIC atlieka sertifikatų sudarymo ir tvarkymo funkcijas, tvarko išrašytų asmens dokumentų bei dokumentų blankų apskaitą, teikia ataskaitas, pagal kompetenciją užtikrina asmens dokumentų išrašymo techninės tapatybės nustatymui strategiją. Įstaigos veiklos startas sutampa ir su bendradarbiavimo su Atea pradžia.
2002 m. ADIC per pusmetį turėjo pasirengti naujoviškų asmens dokumentų išrašymui ir įdiegti tam reikalingą įrangą. Teko pasirūpinti naujų blankų gamyba, asmens dokumentų lazerinio graviravimo technine ir programine įranga, kompiuterine įranga aprūpinti migracijos tarnybas.
„Susidūrėme su dideliais iššūkiais, bet, sėkmingai bendradarbiaudami su Atea, visais atvejais sėkmingai suradome išeitis“, – veiklos pradžią prisimena Ramūnas Žičkis, ADIC direktorius.
Naujovės įdiegtos per kelis mėnesius
Pirmieji pasai nuo 1992 m. buvo išrašomi adatiniu spausdintuvu, asmens nuotrauka įklijuojama į paso duomenų lapą, paskui visas duomenų lapas šalto laminavimo metodu uždengiamas apsaugine plėvele. Duomenų lape šalia vizualiniam nuskaitymui skirtų duomenų buvo įrašomos ir dvi eilutės, skirtos mašininiu būdu informacijai standartizuota įranga nuskaityti. Tokių pasų Lietuvoje išleista apie 4,5 mln. Modernizavus procesą, nuo 2003 m. duomenys į asmens dokumentus buvo išrašomi lazerinio graviravimo būdu. Šiame projekte Atea laiku pateikė ir prižiūrėjo programinę ir techninę įrangą.
Nuo 2006 m. rudens pradėti gaminti biometriniai pasai. „Susidūrėme su iššūkiu, nes iš migracijos tarnybų ir ambasadų bei konsulinių įstaigų gautus duomenis turėjome įrašyti į pase integruotą bekontaktę elektroninę laikmeną. Buvo ieškomas tinkamiausias sprendimas, kuris užtikrintų Europos reglamento reikalavimų įgyvendinimą laiku. Priimtas sprendimas modernizuoti turimus pasų blankus pasiteisino“, – pasakojo p. Ramūnas Žičkis. Šiam tikslui pasiekti ADIC ir Atea per kelis mėnesius sukūrė sistemą, integravusią dokumentų gamybos programinę įrangą su duomenų surinkimo įstaigomis (migracijos tarnybomis, ambasadomis ir kt.). Biometriniai dokumentai pradėti išduoti Europos reglamento reikalavimuose nustatytu laiku.
Nuo 2009 m. Lietuvos piliečiams pradėtos išdavinėti asmens tapatybės kortelės su skaitmeniniais sertifikatais elektroniniam parašui sudaryti. Per pusmetį sukurtas Nacionalinis sertifikavimo centras pradėjo laiku ADIC teikti skaitmeninius sertifikatus. Šis projektas unikalus tuo, kad tai buvo vienas sudėtingiausių ir gana trumpą laiką sėkmingai Atea įgyvendintų projektų. Tais pačiais metais buvo įgyvendintas ir antrasis biometrijos projekto etapas, per kurį į biometrinius dokumentus pradėti įrašinėti asmens pirštų atspaudai. ADIC ir Atea sėkmingo bendradarbiavimo rezultatas – inovatyvus biometrinių duomenų nuskaitymo įrangos diegimo sprendimas ir laiku įgyvendintas dar vienas Europos reglamento reikalavimas. Nuo 2015 m. rudens ADIC pradėjo ruoštis perimti dalį likviduojamos Gyventojų registro tarnybos funkcijų – sertifikatų sudarymą ir tvarkymą. Nacionalinio sertifikavimo centro modernizavimo ir palaikymo paslaugų organizuotą viešąjį pirkimą laimėjus Atea, bendradarbiavimas vėl plečiasi. O iki šiol Atea teikia asmens dokumentų išrašymo techninės ir programinės įrangos priežiūros paslaugas. „Visą bendradarbiavimo laikotarpį buvo labai svarbu įvertinti tenkančią atsakomybę ir padaryti viską, kad dokumentų išrašymas ir išdavimas nenutrūktų. Siūlomi sprendimai ir įranga privalo atitikti aukščiausius reikalavimus. Mus motyvavo ir tai, kad savo darbu prisidedame prie svarbiausių valstybės dokumentų, kad darbas ir jo rezultatai teikia mums visiems malonumą“, – sako Rimas Kvaselis, Atea projektų vadovas.
Žengia koja kojon su laiku
Popierinių dokumentų išlikimo ir perspektyvos prognozavimas labai panašus į grynų pinigų ar knygų ateitį: visi svarsto, kokie jie išliks, bet kol kas nuomonė viena – popierinis pasas išliks tiek, kol į bent vieną pasaulio valstybę lietuviai keliaus su įklijuojama į pasą viza“, – įsitikinęs ADIC direktorius. ADIC sėkmingai prisitaiko itin sparčiai besikeičiančioje aplinkoje. Inovacijos taikomos ne tik gaminant dokumentus, bet ir visose įstaigos veiklos srityse. ADIC yra viena pirmųjų valstybės įstaigų, visose veiklos srityse pradėjusių taikyt tarptautinius kokybės vadybos ir informacijos saugos reikalavimus, sertifikuota pagal ISO 90001 ir ISO 27001 standartus. 2017 m. ADIC siekia įgyvendinti projektą, susijusį su saulės elektros energijos gamyba. Nors ADIC dirba 45 tarnautojai, tačiau neišsiverčiama be partnerių pagalbos. ADIC vadovas įsitikinęs, kad bendradarbiavimas – šiuolaikiškos įstaigos ypatumas. Konsultuodamasi ir bendradarbiaudama su įvairių sričių lyderiais, įstaiga geba suburti novatorišką ir kūrybišką komandą, kuri užtikrina nuolatinį veiklos tobulinimą, racionaliai naudoja laiko ir kitus išteklius, gerina ir plėtoja paslaugas pagal užsakovų ir visuomenės poreikius, laiku užtikrina kokybiškų ir saugių dokumentų išrašymą.

Norite sužinoti daugiau apie IT?