2016-04-20

Išmanieji ateities apšvietimo sprendimai jau ir Vilniuje

Viena svarbiausių miesto identiteto dalių laikomas tinkamas miesto apšvietimas. Apšvietimui mieste keliami itin dideli reikalavimai – jis turi ne tik išryškinti urbanistinį bei architektūrinį miesto išskirtinumą, bet ir pasižymėti energiją tausojančiais inžinerijos sprendimais.

Bendradarbiaujant Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklams (VGAET) ir Atea grupės įmonei Prezentacijų spektras (PS) Vilniuje apšvietimas tapo ne tik išmanesnis, bet ir ekonomiškesnis – šiuolaikiškai ir taupiai apšviestas Lietuvos Respublikos Seimas bei viename gatvės ruože įdiegta pirmoji Lietuvoje tokio tipo sumanioji apšvietimo valdymo sistema.

Ne tik ekonominiai motyvai

Pirmuoju bendru įdiegtu sprendimu – architektūriniu Lietuvos Respublikos Seimo pastato apšvietimu – gali didžiuotis visa Lietuva. Įgyvendinta idėja pranoko lūkesčius, nes, pasirinkus naujausią puslaidininkių šviesos diodų (LED) apšvietimo technologiją, buvo pasiektas ne tik ekonominis efektas. Tolygus pastato fasado apšvietimas suteikė jam naują estetinį vaizdą.

Šiuo metu LED laikoma ekonomiškiausia apšvietimo forma, pagrįstai vadinama ateities apšvietimo sistema, kuriai reikia minimalių elektros energijos sąnaudų. Apskaičiuota, kad investicija į Seimo pastato apšvietimą atsipirks per kiek daugiau nei metus. Vieno šviestuvo elektros sąnaudos sumažėjo beveik dešimt kartų, o vieno šviestuvo galia – beveik 8 kartus (nuo 1000 iki 116 W). Pastatą apšviečia 18 šviestuvų. Pagal šio projekto pavyzdį būtų galima atnaujinti ir kitų Vilniaus objektų (bažnyčių, muziejų, paminklų) architektūrinį apšvietimą.

Apšvietimas pagal scenarijų

Kitas PS žingsnis – bandomasis sostinėje esančios Gelvonų gatvės apšvietimo modernizavimo projektas. Projekto metu seno tipo šviestuvai pakeisti LED technologijos šviestuvais, modernizuotas maitinimo punktas ir įdiegta sumanioji apšvietimo valdymo sistema, kuri leidžia nuotoliniu būdu valdyti gatvės apšvietimą ir naudoti skirtingus apšvietimo scenarijus. Vilniaus Gelvonų gatvė pasirinkta kaip tipinis gyvenamojo rajono pavyzdys, siekiant realiai apskaičiuoti LED technologijų teikiamą ekonominį naudingumą tankiausiai apgyvendintuose miesto kvartaluose.

„LED apšvietimas sumažina elektros sunaudojimą iki 30 proc., o sumanioji apšvietimo valdymo sistema leidžia sutaupyti dar 30–40 proc., taigi iš viso – iki 70 proc. elektros energijos“, – pasakoja Vilius Čeledinas, Prezentacijų spektro techninis projektų vadovas.

Realaus laiko valdymo sistemos langas. Leidžia realiu laiku stebėti kiekvieno prietaiso parametrus ir juos valdyti nuotoliniu būdu.

Realaus laiko valdymo sistemos langas. Leidžia realiu laiku stebėti kiekvieno prietaiso parametrus ir juos valdyti nuotoliniu būdu.

Šią apšvietimo sistemą valdo speciali programinė įranga. Pagrindinis šios sistemos privalumas – centralizuotai galima valdyti visus prie sistemos prijungtus šviestuvus, keisti nuotoliniu būdu apšvietimo lygį ir sumažinti apšvietimą nakties metu dvigubai ar net daugiau, taip pat nuotoliniu būdu gauti informaciją apie šviestuvų gedimus ir taip mažinti techninės priežiūros išlaidas.

„Apšvietimo intensyvumas keičiasi pagal numatytą scenarijų ir pagal gyventojų judėjimo intensyvumą. Kai gyventojų judėjimo intensyvumas didelis, šviestuvai veikia visu pajėgumu, o srautui sumažėjus apšvietimo galingumas mažės beveik perpus. Apšvietimo intensyvumo valdymas pagal srautus leidžia papildomai sumažinti elektros energijos sąnaudas. Dar vienas šios sistemos privalumų yra jos plečiamumas. Įdiegus papildomus jutiklius, kurie reaguoja į mašinų srautą, paros laiką ir aplinkos šviesumą, sistema gali spręsti, kokiu intensyvumu veikti. Tokio tipo sistemai nereikia net žmogaus įsikišimo“, – teigia Vilius Čeledinas, PS techninis projektų vadovas.

Keičiant apšvietimą Gelvonų gatvėje kiekvieno šviestuvo galingumas ir šviesos sklaidos kampas buvo parinktas individualiai, atsižvelgiant į vietą plane ir į zoną, kurią reikia apšviesti. 70W galingumo šviestuvai buvo pakeisti į 37–43 W šviestuvus.

„Šios technologijos diegimas Vilniaus gatvėse yra didelis žingsnis į priekį. Net pora sutaupytų kiekvieno šviestuvo vatų labai padeda mažinti Vilniaus elektros energijos išlaidas“, – sako Sigitas Mocevičius, Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklų direktorius.

Spręs gyventojai

Bandomasis projektas unikalus tuo, kaip į sprendimo priėmimą planuojama įtraukti ir Fabijoniškių bendruomenės gyventojus. Jie galės palyginti du apšvietimo tipus ir išreikšti savo nuomonę. Tam tikslui vienoje gatvės atšakoje sumontuoti šviestuvai, skleidžiantys 4000 K šviesą (šaltą), o kitoje – 3000 K (šiltą). Centrinėse miesto arterijose, aplinkkeliuose diegiami šaltos šviesos žibintai, tokioje šviesoje lengviau pastebimi judantys objektai. Tai ypač aktualu vairuotojams. O šilta šviesa gyvenamuosiuose miesto kvartaluose suteikia jaukumo ir veikia raminamai. Gelvonų gatvės gyventojai galės nuspręsti, koks apšvietimas jiems tinkamesnis.

Šiuo metu sostinės gatvių apšvietimu rūpinasi Vilniaus gatvių apšvietimo elektros tinklai. Įmonėje dirba 84 darbuotojai, kurie prižiūri ir remontuoja daugiau kaip 46 tūkst. šviestuvų ir prožektorių, 668 energijos tiekimo ir 239 paskirstymo punktus, miestas apraizgytas daugiau kaip 1600 km elektros kabelių tinklu.

Norite sužinoti daugiau apie IT?