2015-04-30

„Kauno vandenų” vandens tyrimų laboratorijoje – sklandesni procesai

Geriamas vanduo privalo būti švarus ir saugus vartoti, todėl privaloma reguliariai kontroliuoti tiek cheminę, tiek mikrobiologinę jo sudėtį. Nuo šiol UAB „Kauno vandenys” laboratorijos darbuotojai galės skirti daugiau laiko tiesioginiams savo darbams. Atea komanda įdiegė vandens kokybės tyrimų informacinę sistemą, kurios paskirtis – saugoti ir apdoroti vartotojų, geriamo vandens, nuotekų tyrimų duomenis, o taip pat, rengti įvairių pjūvių ataskaitas, kurios reikalingos įvairioms valstybės tarnyboms.

Geriamo vandens kokybę vartotojai įpratę vertinti pagal skonį, tačiau skanus vanduo ne visada būna kokybiškas. Koks vanduo bėga iš mūsų čiaupų, semiamas iš šulinių ar šaltinių, perkamas iš parduotuvių – galime sužinoti tik ištyrę vandens mėginius laboratorijoje. Geriamas vanduo laikomas tinkamu naudoti ir švariu, jeigu jame nėra mikroorganizmų, cheminių medžiagų, galinčių sukelti pavojų sveikatai.

„Kauno vandenų” (KV) laboratorijoje dirba 14 žmonių – visi jie patyrę ir išsilavinę specialistai. Tenkantys darbo krūviai dideli, darbas intensyvus, reikalaujantis kompetencijos, kruopštumo ir atsakingumo. Klaida gali kainuoti labai daug – Lietuvoje reikalavimai ekologijai labai aukšti, į geriamojo vandens ir nuotekų kokybę žiūrima rimtai.

„Vertiname kiekvieną galimybę sutaupyti darbuotojų laiką ir pagerinti procesų efektyvumą. Svarbu paminėti, kad iki šiol neįvyko nei vienas vandens kokybės incidentas dėl laboratorijos tyrimo klaidos”, – savo kolegomis didžiuojasi Ramunė Vimbarienė, KV Vandens tyrimų laboratorijos vedėja.

Palengvino inžinierių rutiną

Bendrovės laboratorijos paslaugomis dažniausiai naudojasi juridiniai asmenys, norintys gauti įvairius leidimus įmonėms, pavyzdžiui, teikti viešojo maitinimo, gamybos paslaugas ir degalinės.

Įdiegta sistema naudinga tiek laboratorijos specialistams, tiek klientams. Pirmiausia dėl spartesnio duomenų įvedimo ir bendrinimo. Į KV laboratoriją besikreipiančios įmonės pateikia vandens ar nuotekų mėginius, o laboratorija atlieka reikalingus tyrimus. Tačiau tyrimų greitis visiškai priklauso nuo naudojamų metodų ir juose reglamentuojamo ekspozicijos laiko. Kai kurių mėginių paėmimui turi įtakos gamtinės sąlygos, o šiems procesams 20 jokios IT sistemos įtakos nedaro ir jų negreitina, ironizuoja R. Vimbarienė. „Tiesa, suinteresuoti įmonės padaliniai galės greičiau susipažinti su tyrimų rezultatais, kurie reikalingi technologinio proceso reguliavimui”, – apie vieną iš įdiegtos sistemos privalumų pasakoja pašnekovė.

Iki šiol Kauno vandenyse KVaTiLas informacinė sistema veikė „Fox Pro” duomenų bazės pagrindu, kuri senokai nėra palaikoma. Ypač daug rūpesčių sukeldavo sistemos nelankstumas ruošiant ataskaitas, kurių nemažai tenka pateikti Aplinkos apsaugos tarnyboms. Naujai įdiegta, Atea specialistų suprogramuota tyrimų duomenų sistema yra lanksti, gali filtruoti sukauptus duomenis įvairiais pjūviais, veikia greitai ir yra patogi. O svarbiausia, ja naudojantis galima lengvai paruošti ataskaitas Aplinkos apsaugos agentūrai ir Valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai.

Daugiau privalumų

Nors kol kas duomenų suvedimas į sistemą užtrunka ilgiau, mat reikia įvesti daugiau duomenų nei seniau, tačiau laiko sąnaudos atsipirko formuojant ir kontroliuojant užduotis, įvertinant ar laiku ir visi tyrimai yra atlikti.

„Kiekvienas mėginio tyrimas susideda iš kelių etapų ir įtraukia keletą laborantų bei specialistų. Informacinės sistemos pagalba, procesas kontroliuojamas ir atliekantiems tyrimą reikiama seka priskiriamos užduotys. Iki šiol mėginius ir informaciją kolegos vieni kitiems perduodavo žodiniu ar rašytiniu būdu. Tai gaišindavo jų laiką ir neužtikrindavo sklandaus proceso”, – apie tyrimų procesus pasakoja laboratorijos vedėja.

Sistema taip pat naudosis ir nuotekų valykla, esanti kitoje Kauno pusėje, ir kiti atitolę padaliniai, kuriems reikalingi geriamojo vandens ar nuotekų tyrimų rezultatai. Nuotekų valymo proceso efektyvumo sekimas – viena pagrindinų laboratorijos užduočių. Iki šiol duomenys apie nuolat aliekamus tyrimus ir jų rezultatus buvo perduodami telefonu arba el. paštu. Tai papildomai įtraukdavo darbuotojus į rutininius procesus.

Modernizuos laboratoriją

Vytautas Petrauskas, KV IT skyriaus vadovas, pasiektais rezultatais ir efektyvesniu laboratorijos darbuotojų darbu neapsiriboja ir jau dėlioja ateities darbus. Įmonės planuose – pagerintos darbo vietos. Netolimoje ateityje „Kauno vandenų” laborantai dirbs planšetiniais kompiuteriais, o speciali aplikacija, padės greitai ir paprastai suvesti duomenis.

Taip pat įmonėje planuojama didinti teikiamų paslaugų spektrą. Bus atliekami vandens tyrimai gyventojams bei namų bendrijoms. Gyventojai turės galimybę užsakyti tyrimus ir matyti jų rezultatatus įmonės tinklalapyje.

Pasak Atea projektų vadovo Dovydo Jarukaičio, Atea sistemų kūrimo grupei tai ne pirmas sistemos diegimas tyrimų laboratorijai. Panaši sistema kurta ir Augalininkystės produktų kokybės tyrimų laboratorijai.

Norite sužinoti daugiau apie IT?