/ 2019-01-25

Kitron – precizinę kokybę užtikrina IT

Norvegijos bendrovė „Kitron“ jau beveik 60 metų teikia elektronikos gamybos paslaugas. Dešimtmečius trunkančios sėkmės priežastys – tai gebėjimas užtikrinti reiklių klientų poreikius, kokybę ir nuolat didinamas efektyvumas.

„Kitron“ klientai – ypač aukštus reikalavimus keliančios pasaulinės kompanijos, lyderiaujančios savo srityse. Bendrovėje gaminamos skirtingų lygių ir sudėtingumo elektronikos plokštės yra montuojamos į galutinius  karinės pramonės, telekomunikacijų, energetikos, jūrininkystės, industrinius gaminius bei medicininius  prietaisus.  Kitron gaminami elektronikos kabeliai bei elektronikos plokštės yra montuojami į F-35 karinius naikintuvus, širdies ultragarso ir  plaučių vėdinimo aparatus, savaeigius žolės pjovimo robotus, greičio matuoklius, išmaniuosius elektros ir vandens skaitiklius bei daugelį kitų profesionalių produktų. Įmonėje kokybės vadybai tenka bene svarbiausias vaidmuo, nes bet kokia klaida gamyboje gali lemti žmonių gyvybės klausimus. „Kitron“ laikomasi ne tik įprastų ISO, bet ir daug specifinių standartų – to reikalauja karinės ir medicinos pramonės klientai. Įdiegti standartus ir palaikyti jų atitiktį – kruopštaus planavimo ir kompetencijos reikalaujantis darbas. Taip pat labai svarbu užtikrinti, kad gaminiams judant konvejeriais nepasitaikytų klaidų. Čia į pagalbą ateina informacinės technologijos.

IT strategijos pagrindas – klientų reikalavimai kokybei

Kiekvienas gaminys kruopščiai ir nuosekliai tikrinamas viso gamybos proceso metu. Po kiekvienos gamybos operacijos daromos gaminio nuotraukos, kuriomis remiantis kokybės kontrolės sistema vertina neatitikimus ir jiems pasitaikius praneša gamybos darbuotojams apie broko riziką. Kiekvienas gaminys nufotografuojamas apie 50 kartų. Kasdien tūkstančiai gaminių nuotraukų keliamos į archyvą, kur saugojamos net 5 metus – visą gaminio garantijos laikotarpį. Tokiu būdu užtikrinamas visapusiškas kiekvieno gaminio gamybos proceso atsekamumas. Šis procesas reikalauja itin didelių duomenų saugojimo pajėgumų, efektyvių archyvavimo ir deduplikavimo sprendimų.

Kitas svarbus aspektas – duomenų perdavimo tinklas. Jis turi užtikrinti, kad duomenys apie gaminius, jų nuotraukos, informacija, skirta medžiagų apskaitai, ir prietaisų rodikliai būtų perduodami be vėlavimų ar trikdžių. Dvi viena nuo kitos nutolusios gamyklos veikia it viena, todėl tinklas taip pat turi būti sujungtas. Dėl minėtų kokybės standartų ir klientų reikalavimų gamyklose turi būti užtikrintas ir aukščiausio lygio tinklo saugumas.

Nuo projekto iki kabelio

„Kitron“ valdo gamyklas ne tik Norvegijoje ir Lietuvoje, bet ir Švedijoje, Kinijoje, JAV. Vis tik didžiausi šios įmonės pajėgumai sukoncentruoti Lietuvoje. Mūsų šalyje veikia dvi „Kitron“ gamyklos – Kaune ir Užliedžiuose, jose dirba daugiau nei pusė grupės darbuotojų – daugiau nei 900. Lietuvos padalinys taip pat yra ir sėkmingiausias – apyvarta jau penkeri metai kasmet auga po beveik 30 proc.

IT infrastruktūra „Kitron“ padalinyje buvo plečiama nuolat, kad atitiktų augančius gamybos poreikius. Tačiau naujos gamyklos atidarymas, nauji plėtros planai ir augantys klientų reikalavimai paskatino imtis strateginių pokyčių – visiškai atnaujinti tinklo, duomenų centro infrastruktūrą ir saugumo įrankius. Vien tam, kad atitikti NIST kokybės standartą, kurio jau reikalauja JAV karinės pramonės klientai, buvo reikalinga atnaujinti visą tinklo įrangą.

Projekto apimtis įspūdinga. Cisco technologijų ir įrangos pagrindu atnaujintas visas centralizuotai valdomas duomenų perdavimo tinklas su dubliuotais kamieniniais komutatoriais, vartotojų prieigos komutatoriais, Cisco belaidžio duomenų perdavimo tinklo sistema, Cisco ISE vartotojų prieigos kontrolės sistema, Cisco duomenų perdavimo tinklo perimetro saugos sistema, šifruotas tinklo tunelis tarp dviejų gamyklų, VPN nuotolinis vartotojų prisijungimas, Cisco AMP vartotojų galinių įrenginių apsauga, HPE 3PAR duomenų saugyklos, atnaujinta serverių klasterio virtualizacija, Microsoft antro faktoriaus autentifikacija saugiam vartotojų nuotoliniam prisijungimui, IBM QRadar saugumo įvykių valdymo sistema

„Tokios apimties projekto ėmėmės iš karto, nes daugelis norimų įdiegti sprendimų turi būti integruojami tarpusavyje. Pavyzdžiui, nėra prasmės diegti naujo tinklo, jei virtualizacijos platforma jo nepalaiko“, – argumentuoja „Kitron“ IT vadovas Vidas Nainys.

Viena komanda

Darbų pradžioje planuota pasinaudoti Norvegijos „Kitron“ gamyklos patirtimi ir sukurtos architektūros dokumentais. Tačiau dėl gamyklos specifikos ir noro sklandžiai integruoti visas architektūros dalis teko sprendimą kurti iš naujo.

Atea komanda šiam projektui vykdyti buvo sudaryta iš geriausių savo sričių specialistų – projekto vadovo, tinklo architekto, duomenų centro architekto, tinklų ir duomenų centrų inžinierių, tinklų, saugumo sprendimų produktų vadovų ir pardavimo projektų vadovo. Maksimalus tokių pajėgų įtraukimas leido sklandžiai ir greitai įvykdyti tokį kompleksinį projektą.

„Tai, kad nuo pradžios iki galo projektą kūrė ir įgyvendino ta pati komanda, kad apsiėjome be partnerių pagalbos, leido pabaigti darbus dvigubai greičiau nei planuota“, – pasakoja už darbą su „Kitron“ atsakingas Atea pardavimo projektų vadovas Nerijus Lukšys.

„Esame labai patenkinti Atea komandos darbu“, – negaili pagyrų „Kitron“ IT vadovas Vidas Nainys. Susikalbėjimas, nuoširdus darbas, viršvalandžiai – būtent šias pagrindines sklandaus darbo priežastis jis išvardija. Pasak jo labai pagelbėjo ir Kitron vadovų palaikymas. Ypač efektyviai bendradarbiavo gamyklos gamybos vadovas, sudarydavęs sąlygas tam tikrus darbus atlikti gamybos metu.

Žaibo operacija

 

Beveik du mėnesius trukusio projekto svarbiausia operacija – fizinis tinklo įrangos montavimas gamybos cechuose. „Kitron“ gamyklos dirba 24/7 režimu. Visą projektą pavyko įgyvendinti nestabdant gamybos. Tai reikalavo tikslaus planavimo ir techninės bei programinės įrangos paruošimo. Fiziškai techninė tinklo įranga (45 komutatoriai, 35 WiFi prieigos taškai ir daug kitos) buvo pakeista gamyklos profilaktikos valandomis – tai įvyksta vieną šeštadienį per mėnesį, kai gamyba yra sustabdoma kelioms valandoms. Kad būtent per šias valandas visi tinklo įrenginiai būtų sėkmingai pakeisti, Atea tinklo specialistai turėjo iš anksto viską ištestuoti ir susiplanuoti darbus minučių tikslumu. Gamykla po profilaktikos darbą pradėjo laiku. Nei gamyklos kompiuteriai, nei darbuotojai jokių pasikeitimų nepajuto. Naujas tinklas veikė be trikdžių.

 

Išliekamoji vertė – dokumentacija

Vykdant kompleksinius IT infrastruktūros projektus dažnai dokumentavimui skiriamas antraeilis vaidmuo – dokumentacijai paruošti kartais pritrūksta biudžeto ar kitų išteklių. Įmonėje „Kitron“ projekto dokumentacija turi dvejopą vertę. Pirma, kokybės vadybos standartų laikymasis ir praktikoje veikiantys informacijos srautų procesai yra neatsiejamos sritys, todėl gerai paruošta IT projekto dokumentacija palengvina kokybės vadybos vadybą. Kita tiesioginė vertė – dokumentacija bus panaudota planuojant ir įgyvendinant IT infrastruktūros projektus naujose gamyklose, o pirmiausia – šiais metais duris atversiančioje naujojoje gamykloje Lenkijoje, kurios statyba ir plėtra patikėta Lietuvos „Kitron“ atstovybei.

 

Norite sužinoti daugiau apie IT?