2013-09-09

Komfortiškos spausdinimo paslaugos – Vilniaus Universiteto studentams

Kalbėdami apie augančią skaitmeninę visuomenę, nepraleidžiame progos pasididžiuoti Lietuvos internetiniais pasiekimais. Pasaulio kontekste užimame vieną aukščiausių vietų pagal šalyje išvystytą interneto greitį. Pirkiniai elektroninėse parduotuvėse tapo įprastu reiškiniu, naudojamės e-Valdžios paslaugomis. Technologijos veržiasi į mūsų gyvenimą, o mobilūs vartotojai nuolat reikalauja naujovių.

Seniausias šalyje Vilniaus Universitetas (VU) į mokslo metus žengiančius studentus pasitinka pažangiu spausdinimo bei kopijavimo sprendimu. Viešojoje erdvėje įdiegta sistema ypatinga tuo, kad nuo šiol spausdinimo paslaugas dėstytojai ir studentai galės gauti neatsiskaitydami grynaisiais.

Komfortiško sprendimo poreikis kilo dėl aktyvios studentų migracijos tarp nutolusių Gamtos mokslų bei Matematikos ir informatikos fakultetų pastatų, dėl to, kad spausdinimo darbai būtų funkcionalesni, kadangi studentai dažnai atlieka rašto darbus bendrabučiuose. VU administracija taip pat siekė efektyviau valdyti išlaidas, norėjo atsisakyti grynųjų pinigų apskaitos bei taupyti spausdinimo darbams skiriamas lėšas.

Vieninteliai, kurie Lietuvoje galėjo pasiūlyti pageidaujamą sprendimą – BMK. Spausdinimo paslauga buvo integruota į esamą universiteto IT struktūrą: tinklus, duomenų bazes, tinklapį. Elektroninio spaudos darbų administravimo sprendimui buvo pasirinkti jau išbandyti spalviniai ir juodai/balti kopijavimo aparatai, atitinkantys studentų keliamus reikalavimus.

Saugus spausdinimas be slaptažodžio

Pirmuoju etapu paslauga įdiegta studentams, nes jie turi naujausios formos studentų pažymėjimus, naudojančius tokią pačią autorizacijos technologiją kaip elektroninė atsiskaitymo už paslaugas sistema. Atsiskaitymams pasirinkta MokiPay sistema – šiandien tarp jaunimo labiausiai paplitęs ir pažangiausias elektroninių atsiskaitymų būdas. Sistema nereikalauja nuolat atsiminti savo slaptažodžio ir autorizuoja vartotoją perbraukiant skaitytuvą kortele arba Lietuvos studento pažymėjimu.

„Sukūrėme vieningą vartotojų aptarnavimo sistemą, kuri leidžia patogiai įkelti spausdinimo darbus naudojant interneto prieigą iš bet kurios vietos ar įrenginio. Spausdinimo užduotis galima pateikti iš tinkle esančių kompiuterių, mobilių įrenginių su iOS bei Android programėlėmis, prijungiant USB laikmenas tiesiogiai prie spausdinimo įrenginio”, – pasakoja Vilius Jurgelevičius, BMK projektų vadovas.

Spaudos darbai užsakomi iš bet kurios interneto prieigos

Dabar studentams bei dėstytojams nebūtina turėti grynųjų, kad gautų kokybiškus spaudos ar kopijavimo darbus už geriausią kainą. Sistema veikia viešoje universiteto erdvėje, o spaudos darbų užsakymų vykdymas skirstomas follow-me principu – sumažinamos besinaudojančių vartotojų eilės prie spausdinimo įrenginių. Kiekvienas užsakymas vykdomas perbraukus kortele tiesiai prie įrenginio, todėl užsakyti spaudiniai gaunami iš karto tiesiai į rankas.

Visi paslaugos naudotojai tampa mobiliais, nėra priklausomi nuo vieno kopijavimo aparato ar konkrečios vietos. Spausdinimui ruošiamus darbus galima patalpinti internetu iš namų ar bendrabučio, o atsispausdinti kitą dieną universitete. Studentams nebereikia ieškoti monetų spaudos darbams ar laukti, kol atsakingas darbuotojas atiduos grąžą. Kiekvienas gali valdyti spaudiniams skirtas išlaidas, žinoti savo sąskaitos likutį, papildyti sąskaitą iš bet kurio banko arba pasiskolinti reikiamą sumą pinigų iš kito vartotojo. Lietimui jautriame ekrane studentai pasipildo sąskaitą savarankiškai, pinigų pervedimas atliekamas per kelias sekundes, o spausdinimo darbai atliekami iš karto.

„Prie spausdinimo įrenginio esančiame ekrane vartotojai mato serveryje sukeltus savo darbus, kiekvieno darbo spaudos kainas, puslapių kiekius. Jeigu reikia spausdinti spalvotus darbus, kitu tarifu apmokami tik puslapiai, kuriuose panaudotos papildomos spalvos. Darant kopijas pasirenkamos funkcijos leidžia matyti kintantį sąskaitos likutį po kiekvieno atlikto darbo, o jeigu spausdinant padaroma klaidų – numatytas pinigų grąžinimas”, – patogias išlaidų stebėjimo galimybes apibūdino Vilius Jurgelevičius.

Elektroninė MokiPay piniginė rado sąsają su kiekvienu studentu

Kiekvienas naujovių diegimas priverčia vykdytojus susidurti su naujais iššūkiais. Adaptuoti panašų sprendimą į mažą vartotojų būrį turinčią įstaigą nėra sunku, tačiau žinant VU vartotojų skaičių, tinklo infrastruktūrą bei saugumo reikalavimus buvo sudėtinga suderinti tinklo nustatymus, sklandžią veiklą, išvengti saugumo spragų. Nepakako parinkti ir sukonfigūruoti tinkamą kopijavimo techniką, kadangi teko sukurti papildomą sąsają tarp spaudų apskaitos ir MokiPay autorizacijos programinės įrangos. Su šiuo darbu puikiai susitvarkė Atea programuotojų komanda, kuri kūrė sistemai reikalingą kelią tarp elektroninės MokiPay piniginės ir vartotojų SAS. Taip buvo suprogramuota sistemos dalis, atsakanti už nuo vartotojo nuskaičiuojamą reikiamą pinigų sumą.

Vilniaus Universitetas prognozuoja ir valdo savo išlaidas

Šiuo metu viešomis spausdinimo paslaugomis gali naudotis apie 2 tūkst. VU Gamtos mokslų bei Matematikos ir informatikos fakultetų studentų, kadangi būtent ten stovi naujoji įranga. Studentams nebereikia stovėti eilėje, kad susimokėtų 10 centų už kopiją, o kopijavimas ir spalvotas spausdinimas tapo pigesnis. Teoriškai paslaugas galima teikti ne tik visiems VU studentams su studento pažymėjimu, bet ir atvykusiems MokiPay kortelės turėtojams „iš gatvės”. Pastatyti 5 spausdintuvai patogiai išdėstyti fakultetų patalpose.

„Tai, kad nuolat prieinamas įrenginys yra gera idėja, supratau tik atėjęs šeštadienį į fakultetą. Man nebereikėjo ieškoti, kur galima pasidaryti kopiją arba atsispausdinti spalvotai. Na, jeigu trumpai: supratau, kad nebe mes derinamės prie studentams būtinų paslaugų, o paslaugos taikosi prie mūsų”, – apie naujuosius pokyčius pasakojo Edgaras Kuodys, dirbantis VU Gamtos mokslų fakulteto Studentų atstovybėje.

BMK atlieka visišką įrangos techninę priežiūrą bei aptarnavimą. VU gavo ne tik šiuolaikišką spausdinimo darbų kokybę, bet ir aptarnaujančio personalo resursus taupančią, vietiniame tinkle integruotą sistemą. Naujosios elektroninės paslaugos nauda akivaizdi – taupomos administracinės lėšos, nustatytos spaudos darbų kvotos atskiroms darbuotojų grupėms, stebimi likučiai, valdomos išlaidos. Ateityje modernios spausdinimo technologijos galėtų būti įdiegtos ir kituose universitetuose, viešosiose bibliotekose, tarp kurių laisvai migruojantys moksleiviai, studentai bei darbuotojai gautų tas pačias kokybiškas paslaugas.

Norite sužinoti daugiau apie IT?