2015-05-20

Kovai su turinio vagystėmis – pasaulinio lygio vaizdo ir garso technologijų galimybės

Tokiems nusikaltimams, kaip vagystės, įstatymai numato bausmes. Visai įprasta, kad parduotuves nuo vagių saugo vaizdo kamerų tinklai, be to, visuomenė vagystes traktuoja, kaip netoleruotinos ir žemos kultūros bruožą. Tačiau kalbant apie intelektinę nuosavybę ir parduodamus autorių kūrinius, tokio požiūrio dar trūksta. Įstatymuose gausu spragų, rinkos kontrolės įrankiai naudojami vangiai, o visuomenėje nelegalių kūrinių kopijų platinimas dažnai yra pateisinamas.

Akivaizdu, kad tokia situacija yra neteisinga autorių atžvilgiu – jie praranda pajamas už savo kūrinius. Dažnai vietoj to, kad atsiduotų kūrybai, jie turi galvoti, kaip pateikti savo darbus ir tuo pačiu užkirsti kelią nelegaliam jų naudojimui.

Panašu, kad įstatymų griežtumas ir esamos priemonės saugant autorių teises nėra pakankamos. Todėl labai svarbu yra pakeisti visuomenės požiūrį į intelektinę nuosavybę.

Svarbiausia – pagarba autoriams

„Clear Digital World” (CDW) – tai 15-ka Baltijos šalių bendrovių vienijantis klasteris, kurio misija yra keisti visuomenės nuomonę apie intelektinės nuosavybės internete naudojimą. O jei tiksliau – šviesti apie intelektinės nuosavybės vertę ir vagysčių daromą žalą, supažindinti visuomenę su autorių teisėmis bei skatinti vartotojus gerbti kūrėjus ir jų kūrinius. CDW klasteris buvo sukurtas „BOD Group” iniciatyva. Tarp klasterio narių Kauno Technologijos Universitetas, kino teatrų tinklas „Forum Cinemas” ir kitos technologijų įmonės, nevyriausybinės organizacijos.

Atpažinti ir užkirsti intelektinės nuosavybės vagystes internete tikrai galima. Rimgaudo Kalvaičio, CDW klasterio veiklos koordinatoriaus teigimu, jau yra sukurti technologiniai sprendimai, kurie gali fiksuoti intelektinės nuosavybės pažeidimų faktus. „CDW jau dabar analizuoja šiuos sprendimus, tačiau kol kas apsiribojame tyrimais, siekdami suprasti reiškinio mastą ir tendencijas”, – apibendrina p. Kalvaitis. Taip pat diskutuojamas sprendimas, kuris padėtų ne tik atpažinti galimų pažeidimų faktus internete realiame laike, bet ir užkirsti kelią „piratauti”, blokuoti bei uždaryti prieigą prie nelegalių šaltinių. Tiesa, šiai priemonei įgyvendinti reikalinga atitinkama teisinė bazė. „Gaji nuomonė, kad „piratavimo” stabdymas grėstų neigiama įtaka interneto tiekėjų duomenų srautams ir neva galėtų sumažinti klientų skaičių. Nemanau, kad tai tiesa, nes būtina rasti galimybes aprūpinti vartotojus legaliu turiniu už vartotojams prieinamas kainas. Esu tikras, kad įstatymų bazė kovai su nelegaliu intelektinės nuosavybės naudojimu bus sukurta, o technologiniai sprendimai – įdiegti”, – mano CDW veiklos koordinatorius.

„Kita svarbi klasterio užduotis – suteikti intelektinės nuosavybės kūrėjams bei teisių turėtojams galimybes efektyviai realizuoti savo kūrinius internete, išbandyti naujausią programinę įrangą garso ir vaizdo laboratorijose, kurti ar apdoroti naujus kūrinius moderniausių technologijų pagalba. ”, – teigia Romanas Matulis, „Clear Digital World” rinkodaros vadovas. Klasteryje taip pat ieškoma sprendimų, motyvuojančių vartotojus rinktis tik legalų turinį. Tai tikimasi pasiekti informuojant, skleidžiant pagarbos autoriams bei intelektinės nuosavybės savininkams kultūrą, bei, suprantama, siūlant legalias turinio pateikimo alternatyvas. Šiems tikslams įgyvendinti buvo įrengta ir reikiama infrastruktūra – aukščiausius pasaulio standartus atitinkančios dvi mokymų klasės bei multifunkcinė konferencijų salė. Patalpos tikslingai įkurdintos „BOD Group” pastate. „Čia ir aplinkiniuose pastatuose (VITP, Mokslininkų g., Vilnius, – red.) yra įsikūręs didžiausias Lietuvoje inovacinių technologijų įmonių branduolys. Tikimės, jog klasterio veiklai įsibėgėjus, esamais infrastruktūros resursais naudosis ir aplink esančios įmonės“, – pasakoja Rimgaudas Kalvaitis.

Jokių kompromisų kokybei

Įrengtoje multifunkcinėje salėje, kuri skirta mokymams, 2D/3D kino peržiūroms, konferencijoms ir kitiems renginiams, įdiegti aukščiausio lygio garso ir vaizdo technologijų sprendimai. Kino kokybė salėje ne tik nenusileidžia, bet ir dažnai ir lenkia šiuolaikinį kino teatrą. „Tikime, kad investicijos į kokybę duoda didelę pridėtinę vertę”, – sako Romanas Matulis. Norint kurti geriausius produktus, būtina dirbti su aukščiausios kokybės įrankiais, R. Matulio nuomonę papildo Rimgaudas Kalvaitis. Jo teigimu, globaliame versle nuotolinio bendravimo sprendimai yra tiesiog būtini, o norint dalį verslo kelionių pakeisti vaizdo konferencijomis, įrangos kokybė – ypač svarbus elementas. „Vaizdo susitikimų metu su partneriais norėjome užtikrinti puikią vaizdo kokybę. Kokie kokybiško turinio kūrėjai ar verslo atstovai taupo bendravimo įrangai ir saugumui?”, – retoriškai klausia CDW atstovas. Mokymų klasėse, kuriose numatoma daryti mokymus muzikos, kino prodiuseriams, reklamos gamintojams ir kitų skaitmeninių medijų specialistams, taip pat investuota į aukščiausios kokybės įrangą – interaktyvias lentas, centralizuotą mokinių darbo vietų valdymą, aukštos kokybės garso sistemas. „Reikia pripažinti, kad esame ypatingai reiklūs klientai ir esu tikras, kad BMK laimėjusi konkursą diegti šias sistemas, turėjo atlikti daug sudėtingų darbų, bet taip pat daug ko ir išmoko. Ypač esu patenkintas BMK specialistų Tomo Toločkos ir Kęstučio Šarkausko darbu. Specialistai tikrai atsiskleidė projekto eigoje”, – projekto sėkme džiaugiasi Rimgaudas Kalvaitis.

Techninė dalis – užtikrinta kokybė

„Multifunkcinėje salėje esančių užuolaidų pagalba galima suformuoti iki 3-ų atskirų konferencijų erdvių. Jų vaizdas valdomas planšetėje įdiegta „Extron“ valdymo programa, kurios pagalba, pagal iš anksto suprogramuotus vaizdo perdavimo scenarijus, vaizdą galima perduoti į pagrindinį, nuo lubų nusileidžiantį ekraną, arba į tris atskirus, didelio formato mobilius LCD ekranus”, – technines galimybes vardina BMK projektų vadovas Justinas Ginaitis. Kelių mygtukų paspaudimu galima pakeisti specialių užuolaidų modifikaciją ir perjungti visas sistemas į kino režimą. Multifunkcinės salės konferencijų sistemoje yra įdiegta ir daugiašalė „Cisco Telepresence” vaizdo konferencijų sistema. Konferencijos vaizdas – pašnekovas ir jo rodomas turinys – gali būti perduodamas į projektorių ir/arba mobilius, didelio formato LCD ekranus. Taip pat yra galimybė išoriniams vartotojams jungtis prie konferencijos iš asmeninių kompiuterių, naudojant „Cisco Jabber” programą.

Visa multifunkcinės salės garso sistema yra integruota kartu su video sistemomis, todėl ją galima valdyti tuo pačiu planšetiniu kompiuteriu. Užuolaidų pagalba transformavus multifunkcinę salę į 3 atskiras konferencijų erdves, garso sistemą galima išskirti į atskiras garso zonas. Renginiams garsinti numatyta mobili, nepriklausoma garso sistema, taip pat įdiegta sinchroninio vertimo galimybė. Mokymo klasės užtikrina technologinį komfortą mokytojui ir mokiniams. Jose yra sumontuotos 87 colių įstrižainės, interaktyvios „Smart” lentos su automatizuotu aukščio reguliavimu. Lentoje vienu metu galima rašyti, valdyti programas, mokymo turinį ne tik rašikliu, bet ir pirštais. Taip pat įdiegtos konferencijų kameros, kurių pagalba yra numatyta galimybė įrašyti mokymų vaizdą iš kameros, o garsą – iš klasės mikrofonų. Integruota moderni garso valdymo sistema, o garso kolonėlių kokybė nustebintų ir muzikos profesionalus.

Mokytojo kompiuteryje įdiegta programinė įranga leidžia valdyti klasės kompiuterius, centralizuotai paleisti programas, stebėti mokinio veiklą, kartu su mokiniu atlikti užduotis jo kompiuteryje nuotoliniu būdu.

Norite sužinoti daugiau apie IT?