2012-02-14

Lietuviški prekių ženklai – bendroje ES sistemoje

Ispanijoje įsikūrusi Vidaus rinkos derinimo tarnyba (OHIM) kuria bendrą OHIM ir Europos Sąjungos valstybėse narėse registruotų prekių ženklų paieškos sistemą (TMView). Visai neseniai prie jos prisijungė ir Lietuva – Lietuvos Respublikos valstybinis patentų biuras, padedamas Atea, savo valdomą prekių ženklų duomenų bazę integravo su europine.

Registruotų prekių ženklų paieškos sistema – viena iš pramoninės nuosavybės objektų apsaugos priemonių. Sistema nemokama ir laisvai prieinama. Tad kiekvienas, kuriantis savo prekės ženklą, gali pasidomėti, ar identiškas nėra jau užregistruotas.

Sistemoje kaupiami svarbiausi perkės ženklo duomenys: atvaizdas, tekstinė dalis, nuosavybės teisės galiojimo terminas, savininko duomenys ir kt. Nacionalinė duomenų bazė, naudodama žiniatinklio paslaugas, turi atsakyti į europinės paieškos sistemos užklausą ir pateikti prašomo prekių ženklo tekstinius ir vaizdinius duomenis pagal užklausos identifikatorių. Atsakymas į bet kurią užklausą negali užtrukti ilgiau nei 2 sekundes.

„Sąsajai kėlėme didelius patikimumo reikalavimus, – pasakoja Lietuvos Respublikos valstybinio patentų biuro Informacinių technologijų skyriaus vedėjas Vincas Batulevičius. – Sistema turi veikti be pertrūkių, perduodama duomenis į OHIM sistemą, netrikdyti biuro darbuotojų darbo. Verslui svarbu turėti kuo šviežesnius duomenis, todėl privalome atnaujinti juos ne rečiau kaip kartą per parą.“

Pasak jo, bendradarbiaujant su Atea šiuos tikslus pavyko pasiekti vos per 4 mėnesius. „Darbai buvo atlikti laiku, sistema veikia sklandžiai – projektas pavyko“, – sako p. Batulevičius.

Lietuvos Respublikos prekių ženklų duomenų bazę Atea baigė integruoti 2011-ųjų rugsėjo pabaigoje. Pasak Lietuvos Respublikos valstybinio patentų biuro atstovo, kol kas jokių nesklandumų nekilo.

Atea projektų vadovas Donatas Sipavičius pasakoja, kad šio projekto metu teko dirbti su 3 skirtingomis duomenų bazių valdymo sistemomis.

„Pirmiausia duomenys suvedami su gana sena sistema į „Informix“ duomenų bazę. Iš jos informacija perkeliama į MSSQL DB ir tada duomenys keliauja į europinę „TMview“ sistemą, prekių ženklų indeksas įkeliamas į FTP. „TMview“ sistema nuolat bendrauja su mūsų parašytomis žiniatinklio paslaugomis, kad gautų reikiamą informaciją. Taip pat sukūrėme sistemą, kuri perduoda tuos pačius duomenis ir į išorinį Valstybinio patentų biuro puslapį. Iki šiol duomenis į jį sukrauti buvo ganėtinai sudėtinga, todėl jie buvo atnaujinami tik kartą per mėnesį. Naujasis sprendimas tai leidžia daryti kiekvieną dieną“, – pasakoja Atea specialistas.

Šiuo metu prie „TMview“ iš viso prisijungusios 17 valstybių patentų tarnybų. Be Lietuvos, sistemoje dalyvauja Rumunija, Švedija, taip pat Bulgarija, Beneliukso šalys, Čekija, Danija, Estija, Ispanija, Pranzūcija, Jungtinė Karalystė, Italija, Portugalija, Slovakija, Slovėnija. Sausio pabaigoje įkėlus daugiau kaip 600 tūkst. lietuviškų, rumuniškų ir švediškų prekių ženklų, „TMview“ dabar galima rasti daugiau nei 6,6 mln. Prekių ženklų.

Sistema, pradėjusi veikti 2010 m. balandį, sparčiai populiarėja. Iki šiol sistemą yra aplankę daugiau nei pusė milijono vartotojų iš 170 šalių. Daugiausiai vartotojų sistema turi Ispanijoje, Vokietijoje ir Italijoje.

Norite sužinoti daugiau apie IT?