2012-05-07

Lietuvos pasienyje kontrabandininkų siaubas

Lietuvos muitinė šiais metais ženkliai sustiprino savo pajėgumus. Nuo šiol ties išorine Europos Sąjungos siena su Rusijos Federacija bei Baltarusija pareigūnai patruliuos su iš Atea įsigyta mobilia rentgeno kontrolės sistema „Rapiscan Eagle M60“. Ši sistema muitininkams pagelbės ieškant krovininėse transporto priemonėse paslėptos kontrabandos, ginklų, sprogmenų, narkotinių medžiagų.

Budresnė ir greitesnė už erelį

Pasak Atea specialistų, Didžiojoje Britanijoje gaminama „Rapiscan Eagle M60“ šiuo metu yra pati moderniausia bei galingiausia pasaulyje mobili transporto priemonių bei konteinerių patikros rentgeno sistema. Naudodami ją, muitinės pareigūnai galės patikrinti, ar vilkike nėra paslėptos kontrabandos, net jo neatidarę.

„Transporto priemonė, kurioje įdiegta sistema, važiuodama pro stovintį vilkiką ar net kelis, jį nuskenuoja ir labai aukštos kokybės vaizdą perduoda į operatoriaus stotį, kur pareigūnas, pasitelkęs „Cargo Viewer“ vaizdo kokybės gerinimo bei vertinimo priemones juos įvertina – vežami kokie nors neleistini dalykai, ar ne“, – pasakoja Atea projektų vadovas Aivar Vellemaa.

Esant reikalui duomenys gali būti siunčiami bevieliu Wi-Fi ryšiu į bet kurioje Lietuvos vietoje esančią darbo stotį, duomenų saugyklą ar centrinį stebėjimo serverį Vilniuje. Jį, duomenų saugyklą bei bevielio ryšio prieigos taškus aštuoniuose pasienio kontrolės punktuose taip pat įdiegė Atea specialistai.

Sistema gali veikti ir kitu režimu, kai tikrinamos transporto priemonės juda pro patikros tunelį. Tokiu atveju skenuojamas tik krovinys.

Pro sistemą neprasprūs net itin gudriai paslėpta kontrabanda. Dar vienas jos privalumas, kad ji patikrins krovinį vos per 10–15 sekundžių. Tai leis sutaupyti daug brangaus muitinės pareigūnų ir verslininkų laiko.

Muitinės departamento prie Finansų ministerijos generalinio direktoriaus pavaduotojas Vygantas Paigozinas tikisi, kad naujoji mobili rentgeno kontrolės sistema gerokai sumažins į Lietuvą ir per ją į Europos Sąjungą patenkančios kontrabandos kiekį. Vien 2011 metais Lietuvos muitinės pareigūnai sulaikė kontrabandos už daugiau nei 67 mln. litų. „Įsivaizduokite, kokią žalą kontrabanda daro legaliam verslui, šalies ir visos Europos Sąjungos ekonomikai,“ – sako p. Paigozinas.

Nors slėpdami savo krovinį kontrabandininkai kaskart stebina išradingumu, kiekvienais metais muitininkai išaiškina vis daugiau su kontrabanda susijusių nusikaltimų. Viena iš priežasčių – nuolat tobulėjanti techninė bazė. Šiuo metu muitininkai turi penkias mobilias rentgeno sistemas. Pradėjus dirbti „Rapiscan Eagle M60“ muitininkų pajėgumai dar labiau sustiprės. „Galbūt dalis potencialių pažeidėjų net nuspręs nerizikuoti žinodami, kad laukiame jų taip „apsiginklavę“, – juokauja Muitinės departamento generalinio direktoriaus pavaduotojas.

Kontrabandininkus pasitiks netikėtai

Bandydami įrangą Atea specialistai per dvi paras aplankė aštuonis muitinės kontrolės postus pasienyje su Rusijos Federacija bei Baltarusija. Automobilis su visa įranga gali gana greitai atsidurti bet kurioje Lietuvos vietoje, taigi pažeidėjai niekada nežinos, kur juos gali užklupti. Įrangą parengti darbui tereikia vos 20 minučių.

Sistema pritaikyta dirbti įvairiose vietose: jūrų uostuose, pasienio postuose, kelių patikrinimo punktuose. Ji nejautri gamtos iššūkiams. Tuo įsitikino ir Atea specialistai, išbandę ją spaudžiant 25 laipsnių šaltukui.

„Rapiscan Eagle M60“ įsigijimą iš dalies finansavo Europos kovos su sukčiavimu tarnyba OLAF pagal „Hercule II“ programą.

Norite sužinoti daugiau apie IT?