2012-12-18

Pasienyje atpažins kiekvieną

Šią vasarą Atea kartu su partnere UAB „Komsetas“ sėkmingai užbaigė unikalų Valstybinės sienos apsaugos tarnybos prie Vidaus reikalų ministerijos (VSAT) biometrinių duomenų patikros sistemos diegimo projektą. Projekto metu įsigyta ir įdiegta kelionės dokumentų ir pirštų atspaudų nuskaitymo įranga, pasieniečiai išmokyti ja naudoti, Valstybės sienos apsaugos tarnybos informacinė sistema (VSATIS) pritaikyta dirbti su biometriniais duomenimis. Projektas finansuotas Išorės sienų fondo lėšomis.

MZK-2012-10-pasienyje-atpazins-kiekviena

ATEA modernizavo Lietuvos pasienio patikros sistemą papildžiusi ją biometrinių duomenų patikros funkcionalumu, kas padarė ją viena pažangiausių ir moderniausių pasaulyje. Tai didelis žingsnis į priekį išnaudojant vis daugiau biometrijos teikiamų galimybių ir užtikrinant didesnį Lietuvos bei išorinės ES sienos saugumą.

Su padirbtu dokumentu kelias užkirstas

VSATIS, susidedančią iš aparatinės dalies, specialios techninės įrangos, sisteminės programinės įrangos, taikomosios programinės įrangos bei duomenų. Ši informacinė sistema veikia pasienio kontrolės punktuose, užkardose, rinktinėse (Vilniaus, Varėnos, Lazdijų, Pagėgių, Pakrančių apsaugos, Ignalinos) bei VSAT štabe. Sistema užtikrina automobilių kelių, jūros, geležinkelių, oro uostų pasienio kontrolės punktų bei Kaliningrado tranzito pasienio kontrolės punktų darbą. Patikra pasienio postuose (pirmoji patikros linija) atliekama tiek stacionariomis, tiek ir mobiliomis darbo priemonėmis. Stacionarios darbo vietos yra visuose sienos kirtimo punktuose, išskyrus traukinius ir laivus. Mobiliosios darbo vietos skirtos traukinių, įskaitant ir tranzitinių, bei laivų keleivių tikrinimui. Šie mobilūs postai turi veikti sklandžiai, kadangi traukinių ir laivų eismo grafikai numato konkretų keleivių patikrinimo laiką, kurio VSAT pareigūnai negali viršyti.

Projekto metu Atea pateikė 136 stacionarius „Adaptive Recognition Hungary“ kelionės dokumentų bei pirštų atspaudų skaitytuvus, 64 mobilių dokumentų ir pirštų atspaudų nuskaitymo įrangos komplektus, paremtus „Panasonic“, „Crossmatch“ bei „Vicomp“ technologijomis.

Ši įranga skirta Europos Sąjungos išorinę sieną kertančių trečiųjų šalių piliečių patikrai. 2011 m. Lietuvos pasienyje buvo sulaikyti 44 trečiųjų šalių piliečiai su netikrais asmens dokumentais, vizomis arba leidimais gyventi, 2010 m. – 59. Tikėtina, kad naujoji biometrijos įranga padės nustatyti dar daugiau tokių atvejų. „Patiekėme labai aukšto lygio įrangą, gerai žinomų ir pasaulyje vertinamų gamintojų, galima sakyti, savo srities lyderių, produktus. Taigi Lietuva čia nenusileidžia net atidžiausiai savo sienas saugančioms šalims“, – tvirtina ATEA projektų grupės vadovas Rimas Kvaselis.

Patikima patikra per keliolika sekundžių

Kelionės dokumentų nuskaitymo įranga per keliolika sekundžių nuskaito asmens dokumentus bei vizas ir tikrinančiam pasienio pareigūnui kompiuterio ekrane pateikia aiškų jų vaizdą bei visus svarbiausius duomenis.
Kilus įtarimų dėl asmens tapatybės, dokumentų tikrumo ar suveikus automatiniam rizikos profiliui, asmens arba transporto priemonės duomenys tiesiai iš pasienio punkto siunčiami antrosios linijos pareigūnams, kurie atlieka specialųjį patikrinimą. Tokio patikrinimo metu priimtas sprendimas automatiškai įrašomas į VSATIS duomenų bazę, o sulaikyti asmenys ir transporto priemonės perduodami atitinkamų instancijų pareigūnams.
Nuo šiol VSATIS gali sutikrinti asmenų pirštų atspaudus su vizose esančiais (artimiausiu metu planuojama, kad VSATIS turėtų nuskaityti duomenis ir iš asmens dokumentų) ir C.VIS duomenų bazėje saugomais pirštų atspaudų pavyzdžiais bei atlikti specialiąją patikrą. Taip pat buvo sukurtas automatizuoto rizikos profilių taikymo modulis, kuris leidžia taikyti įvairesnius asmenų ir transporto priemonių patikros metodus.

Naujosios pasieniečių darbo vietos turi sąsajas ne tik su VSATIS bet ir su ES centrine vizų sistema.

Atea specialistams teko užduotis pritaikyti VSATIS apdoroti biometrinę informaciją, taip pat prijungti administravimo modulį prie VSATIS, kuris iki šiol buvo atskira programa. Šio modernizavimo metu buvo realizuotas vienodas funkcionalumas stacionarioms ir mobilioms darbo vietoms, kas padarė sistemą paprastesnę naudoti.

Atliekant VSATIS modernizavimą buvo išlaikytas esamas funkcionalumas su nepakitusia esamų modulių struktūra. Modernizavimo metu buvo pasitelktos tos pačios programinės ir techninės priemonės, kurios naudotos ligšioliniam VSATIS funkcionalumui kurti.

Norite sužinoti daugiau apie IT?