2014-12-01

Topo grupė susikūrė „Privatųjį debesį“

Bendrovė Topo grupė, valdanti mažmeninės prekybos buities technikos tinklus Topo centras ir Euronics bei buities technikos serviso paslaugas teikiančią bendrovę AG Service, ir iki šiol daugiausiai investicijų skyrusi prekybos tinklų plėtrai, šiais metais nusprendė atnaujinti IT infrastruktūrą.

Priėmus sprendimą, teko apsvarstyti visas atnaujinimo galimybes: ar palaipsniui keisti senus serverius naujais, ar modernizuoti iš esmės konsoliduojant infrastruktūrą, ar migruoti pas išorinį paslaugų tiekėją. Pasirinktas vidurinis kelias – „privatusis debesis“.

„Dauguma iš turimų 26 fizinių serverių jau buvo seni, be to, infrastruktūra reikalavo daug resursų dėl skirtingų naudojamų serverių operacinių sistemų (Windows ir Linux).Atsarginio kopijavimo infrastruktūra buvo sukurta tame pačiame duomenų centre, o tai kėlė papildomas rizikas, todėl buvo itin svarbu investuoti į infrastruktūros atnaujinimą“, – pasakoja Topo grupės IT skyriaus vadovas Gvidas Januškevičius.

„Krizių, duomenų praradimų iki šiol pavyko išvengti, bet tokių atvejų rizika augo, o sistemų palaikymas reikalavo vis didesnių resursų, – pasakoja projekto IT sistemų administratorius Skirmantas Juraška. – Įvykus gedimui, mes būtume galėję tik per savaitę laiko atkurti veiklą, tačiau toks terminas galėjo nepataisomai sutrikdyti ne vieno įmonės padalinio veiklą. Tai paskatino imtis veiksmų“.

„Privatusis“ ar „viešasis debesis“?

Iš pradžių buvo dvejojama, kokį variantą pasirinkti – „viešąjį“ ar „privatųjį debesį“. Tačiau „viešasis debesis“ reikalavo daugiau išteklių, todėl pasirinkti „privatųjį“ buvo naudingiau finansiškai. „Privatusis debesis“ užtikrintų tokias pačias technines infrastruktūros plėtros galimybes kaip ir išorinis duomenų centras, o didėjant duomenų apimtims gigabaito ir darbo vietos kaina mažėtų, taigi buvo nuspręsta kurti savo „privatųjį debesį“, – sako G. Januškevičius.

Duomenų centro konsolidavimo projektą šią vasarą įgyvendino Atea specialistai: 26 seni serveriai pakeisti „privačiuoju debesimi’, valdomu VMware įrankiais, veikiančiu trijose moderniose HP DL380G8 tarnybinėse stotyse su ypač efektyviais duomenų masyvais HP 3PAR 7200. „Debesyje“ jau „sukasi“ 30 virtualių serverių. Jų skaičius net išaugo, nes sukurta keletas papildomų testavimų aplinkoms.

Panaudota ir dalis senos techninės įrangos – tinkamiausia atrinkta rezervinėms duomenų kopijoms laikyti. Šios kopijos nuo šiol saugomos nutolusioje lokacijoje, siekiant užtikrinti dar aukštesnį saugumo lygį.

Pasak Vytauto Samerdoko, Atea projektų vadovo, Topo grupėje įgyvendintas klasikinis virtualizacijos pavyzdys: reikšmingai sumažintas fizinių serverių skaičius, sukurta pilnai virtualizuota IT infrastruktūra, įdiegtas konsoliduotas jos valdymas, sukurtas ypač spartus vidinis tinklas duomenų judėjimui tarp serverių ir saugyklų. „Tokius projektus galima dėti kaip pavyzdį tiesiai į duomenų centrų konsolidavimo praktikos vadovėlius“, teigia V. Samerdokas.

Tolesnis patikimumo didinimo žingsnis tikriausiai būtų dubliuoto duomenų centro sukūrimas. Pasak G. Januškevičiaus, tai bus svarstoma tolimesnėje ateityje. Topo centro ir Euronics parduotuvės veikia gana autonomiškai – jose liko minimali serverinė įranga, tad net ir praradus ryšį su pagrindiniais serveriais, jų vietinės bazės bei programos ir toliau veikia, o ryšiui atsiradus, duomenys iš vietinių bazių migruoja į centrines. Dėl šios priežasties dubliuoto duomenų centro sprendimas dar nėra būtinas, užtikrinant operacijų nepertraukiamumą.

Mažiau išteklių, mažiau rūpesčių, mažiau energijos

Pasak S. Juraškos, įgyvendinus projektą įmonių grupės sistemų vartotojai pokyčių nepajuto. „Vartotojai greitesniu sistemų veikimu paprasčiausiai nesiskundžia, o tai, kad nebuvo skundų projekto diegimo metu – jau yra geras įvertinimas“, – juokauja jis.

Atnaujinus IT infrastruktūrą, specialistams nebereikia prižiūrėti didžiulio kiekio fizinių serverių, tačiau pagrindinis atnaujintos infrastruktūros privalumas – duomenų patikimumas. „Nebereika nerimauti dėl galimų gedimų, dabar žinome, kad vienam serveriui sugedus, visų sistemų veikimui pakaktų ir likusių dviejų“,  – džiaugiasi S. Juraška. Sukurtas 10 GB pralaidumo tinklas tarp serverių pagreitina procesus kopijuojant failus tarp serverių, darant atsargines kopijas.

Naujoji infrastruktūra turi ir tokių privalumų, apie kuriuos paprastai IT specialistai nesusimąsto – tai mažesnės sąnaudos, aplinkos tausojimas. Dažnai manoma, kad tik stambiems duomenų centrams virtualizacija padeda sutaupyti didesnius elektros energijos kiekius. Pasak G. Januškevičiaus, tai ne visa tiesa. Jo skaičiavimais, Topo grupė po IT infrastruktūros konsolidacijos per metus sutaupys elektros už maždaug 10 tūkst. litų (2,9 tūkst. eurų).

Topo grupės IT specialistai džiaugiasi, kad projektą įgyvendino dar prieš Lietuvoje įvedant eurą. Pereinant prie kitos valiutos, prireiks papildomų išteklių apskaitos sistemai, konvertavimo skaičiavimams, apskaitos duomenų kopijoms dviem valiutomis. „Tai gana dideli duomenų kiekiai. Iki konsolidacijos projekto tai būtų buvusi problema, o dabar esame ramūs – išteklių yra daugiau nei pakankamai“, – tvirtina G. Januškevičius.

Norite sužinoti daugiau apie IT?