2015-11-15

Žinių radijo TV: užbėgant trikdžiams už akių

Per 15 gyvavimo metų „Žinių radijas” (ŽR) tapo žiniasklaidos priemone, operatyviai ir objektyviai informuojančia klausytojus apie politikos, ekonomikos, socialinio gyvenimo įvykius, kultūros ir sporto aktualijas. ŽR eteryje daug dėmesio skiriama nuolat atnaujinamoms žinioms, tiesioginėms diskusijų laidoms, specialistų vertinimams ir komentarams, klausytojų nuomonei.

Per šį laikotarpį susikaupė labai daug laidų audio įrašų. Dauguma jų yra saugomi ŽR serveriuose, esančiuose biure.

Kartu su ŽR augo ir stoties klausytojai bei jų poreikiai. Todėl prieš porą metų buvo pasiūlyta ne tik klausyti ŽR laidų, bet ir žiūrėti tiesiogines pokalbių transliacijas ar laidų įrašus kompiuterių ir telefonų ekranuose. Technologinis žingsnis „mačiau tave per radiją“ iš pajuokavimo virto realybe.

Atsižvelgiant į klausytojų ir žiūrovų susidomėjimą bei paklausą pildosi ir ŽR video transliacijų tinklas. Ateina nauji vedėjai, kuriamos laidos, skirtos jaunajai kartai, kuri kaip tik dažniau naudojasi radijo TV formatu. Atitinkamai didėja audio video įrašų ir srautų kiekiai.

Pastoviau už laikiną

Radijo stoties veiklos pagrindas – analoginė infrastruktūra ir daug specifinės įrangos darbui su garsu.

Tik galutiniame etape garsas skaitmenizuojamas ir ištransliuojamas. Todėl visada reikalingi patikimi vietiniai duomenų apdorojimo resursai. Pradėjus įrašinėti, kaupti audio ir video įrašus, atsirado poreikis turėti patikimą įrašų saugojimo ir dalinimosi platformą.

„Kaip laikiną sprendimą buvome pasirinkę duomenų talpinimo ir srauto resursus imti iš „Baltnetos komunikacijų” (Baltneta) duomenų centro. Pradėjome naudoti, paslauga mums tiko ne tik kokybės, bet ir kainos atžvilgiu“, – pasakoja Gintaras Kuzmickas, „Žinių radijo“ technikos direktorius. Taip pat, anot jo, reikėjo numatyti, kiek resursų reikės ateityje, nes buvo sunku prognozuoti kaip duomenų srautai augs.

„Resursų nuoma „Žinių radijo” atveju buvo pats optimaliausias sprendimas, nes jis leidžia operatyviai reaguoti keičiantis kliento poreikiams – esant reikalui virtualios infrastruktūros apimtis galima padidinti vos per kelias minutes. Kartu klientui buvo itin paranku tai, kad naudojantis debesų kompiuterija, reikia mokėti tik už tiek resursų, kiek iš tikrųjų naudojama, – tai leido išvengti nereikalingų investicijų“, – teigia su „Žinių radiju“ dirbantis „Baltnetos“ vadybininkas Dariuš Rynkevič.

„Susidomėjimas mūsų kuriamu video turiniu ėmė sparčiai augti, todėl paslaugos turėjo neišvengiamai evoliucionuoti. Sujungėme dedikuotu optiniu tinklu ŽR biurą su „Baltnetos“ duomenų centru, kad galėtume valdyti nenumatytus duomenų srauto pikus. Pavyzdžiui, dieną daugiau srauto naudoja tiesioginės internetinės transliacijos (streaming) vykdomos iš studijos. O štai vakarais – vaizdo įrašų peržiūros“, – ŽR darbo ypatumais dalinasi Gintaras Kuzmickas. Jis džiaugiasi, kad tiek tiesioginių transliacijų, tiek įrašų peržiūros auga. Tačiau kol kas tai yra nepastovu ir sunkiai prognozuojama. Todėl šis ŽR biuro ir „Baltnetos“ duomenų centro sujungimas padeda išvengti resursų perkrovos ir svetainių „nulūžimo“.

Nors laidos transliuojamos TV ir radijo formatais, tačiau televizija „Žinių radijas“ tapti nepretenduoja. Nuotraukoje – Gintaras Kuzmickas, ŽR technikos vadovas ir „Baltnetos“ vadybininkas Dariuš Rinkevič.

Nors laidos transliuojamos TV ir radijo formatais, tačiau televizija „Žinių radijas“ tapti nepretenduoja. Nuotraukoje – Gintaras Kuzmickas, ŽR technikos vadovas ir „Baltnetos“ vadybininkas Dariuš Rinkevič.

Į TV nepretenduoja

Ne mažiau svarbus klausimas buvo ir teikiamų paslaugų saugumas ir patikimumas. „Baltneta“, valdydama aukščiausią duomenų saugumą, užtikrinantį Tier 3 kategorijos duomenų centrą, prisiima atsakomybę ir atsako už duomenų apsaugą.

Anot ŽR Technikos direktoriaus, nuosavo ŽR duomenų centro atsisakyti neketinama dėl naudojamos specifinės programinės įrangos ir jos licencijavimo ypatumų.

„Šios specifinės programos reikalauja ir daug rimtos techninės įrangos, kuri naudojama vaizdui ir garsui skaitmenizuoti, tiesioginėms transliacijoms ir vaizdo montažui”, – radijo virtuvę atskleidžia Gintaras Kuzmickas.

ŽR TV formatas įprastos televizijos nepakeis. Nes, anot ŽR atstovo, į grynąją televiziją ŽR nepretenduoja. „Mūsų vertės pagrindas – žinios, turinys, įdomūs pašnekovai, informacijos aktualumas, ryšys su klausytojais. Vaizdas mums tik kita – papildoma pateikimo forma”, – tikina ŽR Technikos direktorius. Bendradarbiavimas su „Baltneta“ plečiasi toliau. Neseniai ŽR biure įdiegta IP telefonija. Randama ir netikėtų galimybių – pavyzdžiui, video transliacijų fonui naudojama viena iš „Baltnetos “ valdomų kamerų Savanorių prospekte Vilniuje.

Norite sužinoti daugiau apie IT?