Duomenų centrai 2016-01-20

SSD nužudo HDD

Klasikiniai detektyvai turi labai aiškią romano struktūrą: auka, nusikaltimas, įtariamųjų ratas ir atomazga. Tai savotiški intelekto žaidimai, nes intriga turi išlikti iki pat pabaigos ir, svarbiausia, niekada nežinai kaip pakryps siužetas. Jei įsivaizduotume, kad HDD ir SSD duomenų saugyklos yra įtariamieji, aukos, na tiesiog, personažai, šis IT siužetas galėtų būtų vertas Agatha Christie plunksnos.

Pradžiai išsiaiškinkime esminius skirtumus tarp saugyklų rinkos senbuvių HDD ir naujokų SSD.
SSD galime sulyginti su didesniu ir sudėtingesniu USB atminties raktu. Kaip ir USB atminties rakte, SSD diske nėra judančių dalių – visa informacija yra laikoma mikroschemose.
HDD diskuose priešingai – naudojama mechaninė svirtis su skaitymo/rašymo galvute, kuri juda skaitydama informaciją tam tikroje vietoje, ant atminties plokštelės. Esminis skirtumas yra tas, kad SSD gali reikalingą informaciją nuskaityti akimirksniu jos prireikus, o HDD diskas turi perkelti skaitymo galvutę į reikiamą atminties plokštelės vietą ir tik tada pradėti skaityti informaciją.
Nesupraskite klaidingai, HDD arba, paprasčiau sakant, seniai rinkoje esantys mechaniniai besisukantys diskai vis dar yra gerokai pigesni nei SSD diskai, jeigu lyginsime kainą per gigabaitą. Tačiau pastarieji rinkos naujokai yra pranašesni prieš HDD beveik visais kitais aspektais: skaitymo ir rašymo greičiu, reakcijos laiku, energijos sąnaudų bei tarnavimo trukme.
Po išmaniųjų telefonų revoliucijos 2007 metais, kai masiškai buvo pradėta gaminti „Flash“ tipo atmintis, yra pastebimas tendencingas tokio tipo atminties, ir SSD diskų kainos mažėjimas. Pingant SSD diskams, stipriai juda į priekį sistemos, kurios geba maksimaliai efektyviai išnaudoti SSD diskų talpą. Pavyzdžiui, virtualizuoti duomenų valdikliai, „Thin Provisioning“, „Deduplication“ bei įvairius duomenų kompresijos mechanizmai. Tai nulemia, kad SSD diskai per pastaruosius kelis metus tapo lygiaverčiu konkurentu HDD diskams vidutinio lygio duomenų saugyklose. Minėtos technologijos sumažina saugyklos talpos poreikį, o tai leidžia vartotojui sumažinti pirminius SSD duomenų saugyklos įsigijimo kaštus iki tokio lygio, kad lyginant su duomenų masyvu naudojančiu HDD diskus, kainų skirtumai būna minimalūs arba jų tiesiog nėra.
“Weebam” atliktoje SSD ir HDD eksploatavimo kaštų analizėje prognozės yra aiškios: šiemet, 2016 metais, turėtų įvykti lūžis ir SSD turėtų tapti finansiškai labiau naudingas pasirinkimas. O 2020 metais SSD diskų eksploatavimo kaštai bus apytiksliai 7 kartus mažesni nei HDD.
Atsižvelgiant į SSD diskų didelį greitį, mažą reakcijos laiką bei ilgą ir prognozuojamą gyvenimo ciklą, yra aišku, kad SSD diskai greitai užims HDD diskų vietas saugyklų diskų lentynose. Jau šiandien pastebime, kad 4 iš 5 klientų renkasi duomenų saugyklas turinčias vien SSD diskus.
Lietuvos tendencijos rodo, kad iš paskutiniųjų 5 perduotų 3PAR saugyklų net 4 buvo tik su SSD diskais. Įvertinus planuojamus ateities pardavimus ir kaip keisis rinka, manoma, kad SSD pardavimai sudarys 90% visų diskų pardavimų saugyklose.
Ir jei duomenų saugyklų SDD ir HDD kova dėl išlikimo įgautų fizinį pavidalą, išeitų visai neprastas šiuolaikinis IT detektyvas. Ar ne?

Norite sužinoti daugiau apie IT?