Socialinė atsakomybė 2018-12-18

Tamsiosios IT įrangos paslaptys. Ar galime pakeisti pasaulį?

Informacinės technologijos ir lengvai prieinami įrankiai, tokie kaip kompiuteriai ir išmanieji telefonai, yra progreso variklis – didina produktyvumą, gerina gyvenimo kokybę, kuria ryšius tarp žmonių, suteikia lygias galimybes mokytis ir taip toliau. Tačiau egzistuoja ir tamsioji IT industrijos pusė, apie kurią dažnai nutylima.

Naudodami išmaniuosius telefonus ar kompiuterius, juos vertiname pagal prekės ženklą, jų funkcionalumą, estetinę pusę, tačiau retai susimąstome apie įrenginio gamybą, kurią, deja, dažnai dengia prievartos, vaikų išnaudojimo, pavojingų darbo sąlygų ar vietinių bendruomenių niokojimo šešėlis.

Taurieji metalai ir mineralai yra sudedamosios IT įrenginių detalių dalys. Štai, pavyzdžiui, tantalas yra naudojamas gaminant įvairius lydinius, tai stiprus ir plastiškas metalas. Jis naudojamas mažuose aukšto patikimumo įrenginiuose (tokiuose kaip GPS laikrodžiai, klausos aparatai), taip pat odontologijoje. Volframas naudojamas išmaniųjų įrenginių vibracijos mechanizmuose, o kobaltas – ličio jonų baterijose. Daugiau nei pusė viso pasaulio kobalto, didelė dalis koltano (kolumbito ir tantalito lydinio) ir volframo yra išgaunama Afrikos žemyne, Kongo Respublikos rytuose. Daugiau nei pusę visų Kongo kasyklų kontroliuoja ginkluotosios grupuotės, nepavaldžios centrinei Kongo Respublikos valdžiai. Todėl šios iškasenos dar vadinamos „konfliktiniais mineralais“ (angl. Conflict minerals).

Iškasenos iš kasyklų Konge per kitas Afrikos šalis – Ruandą, Ugandą, Burundį – kontrabandos keliu Indijos vandenynu pasiekia lydyklas pietryčių Azijoje, o iš ten paruošti lydiniai keliauja į kompiuterių komponentų gamyklas, tada į įrenginių surinkimo gamyklas, galiausiai šie pasiekia mūsų namus ir biurus. Pinigus, gaunamus iš konfliktinių mineralų kasimo, nusikalstamos grupuotės investuoja ne į mokyklas ar ligonines, bet į ginklus ir samdinius, kad ir toliau galėtų kontroliuoti dar daugiau kasyklų ir, įbaugindamos vietinius gyventojus, versti juos dirbti vergovės sąlygomis.

Veiksmai svarbiau nei deklaracijos

Visos upės prasideda nuo lašo, o kelionės – nuo žingsnio. Norint pakeisti situaciją, būtinas visos gamybos grandinės dalyvių siekis ir pastangos keisti situaciją.

Būdama didžiausia IT įrangos pirkėja Šiaurės Europoje ir svarbi rinkos dalyvė pasaulyje, Atea 2016 metais įkūrė socialinės atsakomybės padalinį. Jo darbuotojai lanko tiekimo grandinės dalyvius – kompiuterių surinkimo ir gamybos įmones Kinijoje – ir analizuoja situaciją, siekdami užtikrinti visų komponentų tiekimo skaidrumą.

Didžiosios IT kompanijos – „Apple“, „Dell“, IBM ir kitos – prisijungė prie Atsakingo verslo aljanso (angl. Responsible Business Alliance). Jo tikslas yra plėtoti atsakingo tiekimo grandinę, kurti žaliavų tiekimo standartus, formuoti reikalavimus auditams. Atea – pirmoji IT įrangos negaminanti, bet teikianti IT paslaugas kompanija, 2016 metais tapusi šio aljanso nare. Be įtakos tiekėjams stiprinimo, Atea ir kompanijos darbuotojai jau kelerius metus iš eilės teikia ir tiesioginę pagalbą Kongo Respublikos žmonėms – vyksta į švietimo misijas, remia mokyklas ir ligonines.

Kelias į skaidrumą ir tvarumą tokiose ilgose gamybos grandinėse nėra lengvas ir greitas. Šiame kelyje – nuo purvu užtvindytos šachtos iki išmaniojo kišenėje – veikia daugybė skirtingų interesų. Tačiau kiekvienas galime rinktis – apsimesti nežinančiais, negalinčiais nieko pakeisti arba pradėti domėtis ir reikalauti skaidrumo iš produktų tiekėjų.

Norite sužinoti daugiau apie IT?