IT strategija 2018-09-20

IT tendencijos Lietuvoje 2018. Saugumas, plėtra, inovacijos.

Kol Lietuvoje savo veiklos nevykdo „Gartner“, IT tendencijas tiriame patys. Kiekvieną vasarą apklausiame didelių Lietuvos verslo bei valstybinių organizacijų vadovus, atsakingus už IT. Domimės svarbiausiomis IT sritimis – saugumu, verslo duomenų valdymu bei vartotojų IT poreikiais. Keletu įdomesnių įžvalgų norime pasidalinti ir su Access skaitytojais.

Duomenų saugumas – geriečiai laimi?

Šiais metais ryškiausi pokyčiai rinkoje – saugumo srityje. Organizacijos gana sėkmingai pritaiko savo informacijos saugos politikas BDAR reikalavimams. Praėjusių metų vasarą tik 20% vadovų tvirtino, kad asmens duomenys jų organizacijose tvarkomi pagal reglamento rekomendacijas arba yra vykdomas patvirtintas pokyčių planas. Šiemet taip teigia jau 80% už IT atsakingų vadovų.

Kita įdomi tendencija –  mažėja nukentėjusių nuo programišių atakų organizacijų skaičius. 2018-aisiais tik 4% organizacijų teigė nukentėjusios nuo tokių atakų per pastaruosius 12 mėn., tuo tarpu prieš metus tai pripažino 19% organizacijų.

Peršasi loginė išvada, kad tai susiję su padidintu dėmesiu duomenų apsaugai – organizacijos toliau griežtina informacijos saugos politikas. Šių metų vasarą 88% teigė, kad per paskutinius 12 mėn. sugriežtino informacijos saugos politiką arba planuoja griežtinti artimiausiu metu. Ne ką mažesnė organizacijų dalis taip tvirtino ir 2017-aisiais – 81%.

Duomenų saugumo temos išlieka svarbiausios ir IT vadovų darbotvarkėje. Pirmoje vietoje – Vidinio tinklo saugumo užtikrinimas, antroje – asmens duomenų apsauga, trečioje – duomenų saugumas darbuotojų naudojamuose įrenginiuose.

Šviesa kelyje į „debesis“

Sparčiai augant duomenų kiekiams 76% organizacijų ateinančius penkerius aktyviai investuos į resursus duomenims saugoti ir valdyti, tačiau rinksis gana skirtingus plėtros kelius. Galima sakyti, kad pasitikėjimas „debesų“ technologijomis ir išoriniais IT resursų paslaugų tiekėjais pasiekė kritinę masę – anksčiau dažnai girdimus nuogastavimus dėl duomenų „neaišku kur“ , keičia ROI ir TCO analizės. 38% – organizacijų kels daugiau duomenų į „debesis“, 22% – nuomos resursus išoriniuose duomenų centruose. 40% organizacijų ruošiasi konsoliduoti turimus resursus, 36% plės nuosavą duomenų centrą. 39% organizacijų rinksis komplektą iš dviejų ar trijų minėtų plėtros būdų.

Tikėjimas „Blockchain“ sumenko?

Dar viena klausimų grupė skirta ketinimams adaptuoti ypač stiprias tendencijas (hypertrends). 2017 m. 34% sutiko, kad „Blockchain“ technologijų sprendimai gali būti prasmingai pritaikyti jų organizacijos veikloje. Šiemet taip teigiančių liko 24%. Sumažėjo ir tikėjimas daiktų interneto sprendimais (nuo 49% iki 42%). Toks pokytis gali būti paaiškintas tuo, kad IT vadovai giliau susipažino su šiomis populiariomis tendencijomis ir tiksliau jas apibrėžia, konkrečiau vertina jų pritaikymo galimybes. Panašiai ir Gartner Hype Cycle of Emerging Technologies  – „Blockchain“ ir „IoT“ iš „lūkesčių piko“ leidžiasi į „nusivylimo“ fazę.

Šiemet nauja hipertendencija – dirbtinis intelektas (AI). Net 54% IT vadovų tiki, kad dirbtinio intelekto sprendimai gali būti pritaikyti jų organizacijų veiklai. Deja, praėjusiais metais apie dirbtinį intelektą nepaklausėme. Bus įdomu pamatyti, kaip tikėjimas juo kis 2019 metais. Šiuo metu daugumai naujų sprendimų yra klijuojama dirbtinio intelekto etiketė. Tikėtina, kad ir šis terminas su laiku siaurės, nusistovės aiškesnis susitarimas, ką vadiname dirbtiniu intelektu ar besimokančiomis programomis, o ką – tiesiog analitikos įrankiais ar robotizuotais procesais.

 

Norite sužinoti daugiau apie IT?