2022-06-18

IT ekspertas: automatizuokite viską, ką galite, kol dar ne vėlu

Vis greičiau besisukančiame verslo pasaulyje daugybei įmonių tenka spręsti iššūkius, kaip optimizuoti veiklos procesus bei didinti efektyvumą, kad verslas ir toliau augtų, o klientai gautų paslaugas ne tik greitai, bet ir kokybiškai. Verslams, siekiantiems ateityje išlikti konkurencingiems ir patenkinti greitai besikeičiančius klientų poreikius padeda robotinis automatizavimas.

Kas tai yra ir kokie yra robotinio procesų automatizavimo (RPA) privalumai, pasakoja IT kompanijos UAB „Atea“ ekspertas Donatas Kiauzaris.

Pastaruoju metu daug girdime apie verslo procesų automatizavimą, apibūdinkite, kas tai yra ir kuo naudinga?

Robotinių procesų automatizavimas – tai veiklos procesų automatizavimas ir pagreitinimas, pasitelkiant programinius robotus, kurie geba atlikti tam tikrus žmogaus darbus.

Robotams priskyrus monotoniškus ir pasikartojančius darbus ar sukonfiguravus veikimą tarp įvairių sistemų, įmonės veikloje sumažėja ar visiškai išnyksta klaidos, užduočių įgyvendinimas paspartėja kelis kartus, asmenys dirbę monotonišką darbą, imasi papildomų užduočių, kurios kuria didesnę pridėtinę vertę verslui ir klientams. Dažnai pasitaiko ir netiesioginių pridėtinių automatizavimo verčių – tai išmani ir rinkoje patrauklesnė darbo vieta, komandos motyvacija.

Mūsų įmonės patirtis rodo, kad procesų automatizavimo privalumai stipriai pralenkė klientų, kuriems įdiegėme RPA, lūkesčius – jie sutaupė sąnaudas, pagreitino užduočių įgyvendinimą, tai ką padarydavo per savaitę, dabar atlieka per 1-2 dienas.

Ar daug įmonių Lietuvoje ir užsienyje naudojasi RPA?

Tikrasis RPA  bumas prasidėjo maždaug prieš  5-6 metus, kai veiklos automatizavimo įrankiai įgavo naujas vartotojams draugiškas aplinkas. Mūsų įmonės pirmosios RPA patirtys buvo užsienyje – Norvegijoje, Švedijoje, Danijoje. Ten robotiniai sprendimai labai plačiai naudojami jau ilgą laiką tiek valstybiniame, tiek privačiame sektoriuose. Lietuvoje šie abu sektoriai taip pat yra labai susidomėję šiais sprendimais ir ne vienas jau yra įsidiegęs RPA, padedant Atea įmonės komandai, bei sėkmingai tuo naudojasi. Vieni iš paskutiniųjų mūsų automatizavimo darbų buvo RPA spendimų diegimas Valstybinei mokesčių inspekcijai ir Lietuvos kelių policijos tarnybai.

Kokiems verslo sektoriams RPA yra aktualiausias?

Galima  sakyti, kad beveik visiems, nes automatizavimas gali būti pritaikomas visur, kur vyksta nuolatiniai pasikartojantys ir loginėmis taisyklėmis paremti procesai, taip pat darbas tarp įvairių sistemų su tiekėjais ir partneriais. Sektoriai, kuriuose daugiausiai naudojamas RPA, yra bankai, kredito unijos, draudimo kompanijos, policijos veikla, mokesčių administravimo, finansinių technologijų, logistikos, gamybinės, komunalinių paslaugų teikimo įmonės.

Automatizuoti procesai nebėra ateitis. Norint likti konkurencingiems, tai reikia daryti dabar, nes tai leidžia optimizuoti įmonių resursus ir vykstančius procesus, padeda valdant rizikas, didinant klientų pasitenkinimą, gerinant ar kuriant naujus procesus ir paslaugas.

Ar sudėtinga pereiti prie automatizuotų procesų, kiek tai užtrunka?

Sąvoka „sudėtinga“ priklauso nuo įmonės vadovų ir už procesus atsakingų žmonių nusiteikimo ir pasiruošimo automatizuoti procesus. Ne mažiau svarbus ir procesų automatizavimo partneris, turintis tinkamą patirtį ir gebantis įgyvendinti visus reikalingus etapus.

Paprastai viskas prasideda nuo analizės etapo, kadangi būtina išsiaiškinti, kurie įmonės procesai gali būti automatizuojami, tada atliekami preliminarūs procesų ir finansinių naudų vertinimai. Patvirtinus projektą, pradedami diegimo darbai, vykdomi darbuotojų mokymai. Pasirinktas partneris turėtų padėti užtikrinti paleistų procesų priežiūrą, vystymą bei tobulinimą.

Kas įmonėse dažniausiai inicijuoja procesų automatizavimą?

 Sėkmingiausi projektai įvyksta, kai įmonių komandose atsiranda lyderiai, besidomintys naujausiomis tendencijomis ir kuriems nuoširdžiai rūpi įmonės, kurioje dirba, sėkmė. Dažniausiai automatizavimo poreikį kelia vadovai atsakingi už konkrečias veiklos sritis. Todėl labai svarbus bendradarbiavimas tarp vadovų ir IT specialistų siekiant sėkmingo projekto įgyvendinimo.

Siekiate konkurencinio pranašumo? Automatizuokite procesus dabar, nes tai leidžia optimizuoti įmonių resursus ir vykstančius procesus, padeda valdant rizikas, didinant klientų pasitenkinimą, gerinant ar kuriant naujus procesus ir paslaugas.