2022-12-23

Verslo bendrystė su pažeidžiamiausiais visuomenės nariais: kodėl tai svarbu?

Jau trečius metus klientų kalėdinėms dovanoms skirtas lėšas didžiausia informacinių technologijų sprendimų ir paslaugų bendrovė „Atea“ dovanoja įvairioms organizacijoms. Šiemet susitelkta į partnerystę su organizacija „Gelbėkit vaikus“. Beveik visus metus teikta pagalba vaikams ir nuo karo Ukrainoje bėgančioms šeimoms metams baigiantis leidžia pamatyti ilgalaikio bendradarbiavimo svarbą.

„Prasidėjus karui Ukrainoje norėjosi padėti nelaimės ištiktiems žmonėms. Susėdome su vadovais pasitarti, kaip galėtume prisidėti, ir nutarėme, kad lėšas ir darbuotojų laiką skirsime padėti iš Ukrainos atvykusioms šeimoms įsitvirtinti ir adaptuotis, – pasakoja Jurgita Tarcijonienė, UAB „Atea“ personalo valdymo partnerė. – Nenorėjome tiesiog pervesti pinigų į sąskaitą. Gal tai buvo savotiška terapija ir mums patiems – tiek kiekvienam asmeniškai, tiek kaip įmonei. Organizacija „Gelbėkit vaikus“, įsitraukimas gelbstint kitoms organizacijoms ir pavienėms šeimoms įgalino veikti ir padėjo pasijusti reikalingais.“

Gelbėjo savanorių iniciatyva

„Pirmas bendrystės mėnuo buvo ypač „karštas“. Atvykdavo šeimos be būtiniausių daiktų, teko vidury dienos ar nakties lėkti pirkti vaikams maisto, būtiniausių rūbų, avalynės, vaistų, nes jie tiesiogine to žodžio prasme bėgo nuo karo – atvykdavo pervargę, išsigandę, alkani, sušalę, nudėvėtas batais, suplėšytais rūbais. Vilniaus karo pabėgėlių registracijos centras buvo sausakimšas, registracijos tekdavo laukti ilgai, o vaikus reikėjo pamaitinti, gydyti, aprengti, užimti, padėti jiems pasijusti saugiai“, – pirmąsias savanoriavimo savaites organizacijoje „Gelbėkit vaikus“ prisimena „Atea“ personalo valdymo partnerė.

Pasak J. Tarcijonienės, savanoriai reikalingi buvo labai daug kur. Nuo pat pradžių įmonės darbuotojai padėjo steigiant didžiausią pabėgėlių registracijos centrą Vilniuje, prisidėjo sukuriant saugią aplinką vaikams ir mamoms. Didelė dalis „Atea“ grupės, kurioje veikia bendrovės „Atea“ „Atea Finance“, „Baltnetos komunikacijos“, „Biznio mašinų kompanija“ (BMK), „EIT sprendimai“ ir „Solver“, darbuotojų patys ateidavo ir siūlydavosi, kuo dar gali prisidėti, nes nenorėjo tragedijos stebėti iš šalies.

„Taip ir įsisukome. Dovanojome labai daug baldų Lietuvoje besikuriančiai didelei Ukrainos mokyklos bendruomenei. Apie 30 mūsų kolegų surinko nupirktus baldus ir padėjo mamoms su vaikučiais jaukiai įsikurti. 70% mūsų kolektyvo sudaro vyrai, o vyriškoms rankoms darbų buvo labai daug: nuvežti, sunešti, prisukti, išgręžti ir t. t.“, – pasakoja J. Tarcijonienė.

Didelės širdys, sugrąžinusios gyvenimą

Kai šiek tiek atslūgo būtinieji poreikiai, savanoriai iš „Atea“ ėmė stiprinti draugystę ir kiek įmanoma stengėsi pabėgėliams padėti sugrįžti į gyvenimą: lankė vaikus, organizavo piknikus, vaikus vežė į ekskursijas, rengė savaitgalio vasaros stovyklą, prisidėjo organizuojant mokslo metų pradžios šventę.

„Apibendrinant šiuos metus, – turėjome vienus veiksmingiausių ir intensyviausių metų komandos formavimo prasme. O labiausiai įsiminęs prasmingumo patvirtinimas buvo, kai viena ukrainietė mama, dėkodama už savaitgalį mūsų stovykloje, sakė: „Jūs sugrąžinote mums normalaus gyvenimo jausmą“. Labai didžiuojuosi savo kolegomis – pati tikriausia armija žmonių didelėmis širdimis. Tokios armijos gali nugalėti bet ką!“, – džiaugiasi „Atea“ personalo valdymo partnerė.

Ji akcentuoja, kad bendrystė su „Gelbėkit vaikus“ pirmiausia įrodė, jog labai gera daryti gera, kad vertingiausia dovana – skirtas laikas, nuoširdus rūpestis ir greita reakcija, kai to reikia labiausiai.

„Karo akivaizdoje galimybė savanoriauti kartu su kolegomis geriau pasiteisino nei psichologų konsultacijos“, – reziumuoja J. Tarcijonienė. Ji teigia, kad bendradarbiavimas su organizacija „Gelbėkit vaikus“ bus tęsiamas ir ateityje.

Be verslo paramos negalėtų pasiekti tikslų

Rasa Dičpetrienė, daugiau kaip 30 m. veikiančios organizacijos „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė, teigia, kad verslo organizacijos yra labai svarbūs „Gelbėkit vaikus“ rėmėjai. Jų paaukojama suma sudaro didžiąją dalį organizacijos metinio biudžeto.

„Be įmonių, tokių kaip „Atea“, paramos negalėtume įgyvendinti pagrindinių mūsų uždavinių – pasirūpinti vaikais, kuriems šiuo metu labiausiai reikalinga parama ir pagalba. Tarp jų – nuo karo Ukrainoje į Lietuvą bėgantys vaikai ir jų artimieji, besilaukiančios moterys, beveik 1.000 vaikų visoje Lietuvoje, kurie kasdien lanko „Gelbėkit vaikus“ dienos centrus, bei dar apie 300 reguliarios pagalbos ir paramos sulaukiančių vaikų iš su sunkumais susiduriančių šeimų“, – atskleidžia R. Dičpetrienė.

Ji pasakoja, kad nors finansinė parama svarbiausia, nes ją galima panaudoti ten ir tada, kai labiausiai reikia, verslo organizacijos remia ir savo prekėmis bei paslaugomis, pvz., maisto produktais, kanceliarinėmis prekėmis, logistikos paslaugomis. Jų poreikis ir nauda ypatingai išryškėjo COVID-19 pandemijos ir karo Ukrainoje akivaizdoje.

„Iš kitos pusės, įmonės, remdamos mūsų organizaciją, gauna ne vien moralinį atlygį ar kuria teigiamą įvaizdį visuomenėje. Tokių įmonių darbuotojai dažnai aktyviai įsitraukia į savanorystės veiklą, organizuoja paramos rinkimą ir kitaip savo darbu prisideda prie įmonės teikiamos paramos. Taigi, parama turi teigiamos įtakos ir organizacijų, kaip darbdavių, patrauklumui, jų darbuotojų pasitenkinimui darbo vieta ir lojalumui“, – teigia „Gelbėkit vaikus“ vadovė.

Parama organizacijai stiprina pačius rėmėjus

Tarp didžiausių „Gelbėkit vaikus“ rėmėjų – prekybos, degalinių tinklai, farmacijos, nekilnojamo turto ir kitos įmonės.

„Jų parama leidžia mums be pertraukos ir didesnių trikdžių užtikrinti jau minėtų pagrindinių funkcijų vykdymą, o taip pat papildomą paramą į Lietuvą atvykstantiems Ukrainos vaikams. Tik tuomet, kai jaučiamės ramūs, kad būtiniausiais šių vaikų poreikiais pasirūpinta, galime skirti laiko ir pastangų kitų jų poreikių, tokių kaip edukacija, turiningas laisvalaikio leidimas, tenkinimui, vaikų žinių ir talentų lavinimui“, – pasakoja R. Dičpetrienė.

Anot jos, turėdamas ilgalaikius ir nuolatinius partnerius žinai, kad „Gelbėkit vaikus“ dienos centrus lankantys ir globojami vaikai kiekvieną dieną gaus šilto maisto, galės be rūpesčių paruošti pamokas šiltuose vaikų dienos centruose, turiningai ir prasmingai praleisti laiką po mokslų. O tuomet organizacija savo pastangas gali skirti papildomų lėšų paieškai, organizuoti daugiau užsiėmimų ir edukacijų vaikų laisvalaikiui, taip pat organizuoti bei teikti jiems reikalingą psichosocialinę pagalbą.

„Gelbėkit vaikus“ nuolatiniai rėmėjai ir partneriai per ne vienerius bendradarbiavimo metus įsitikino, kad visas organizacijos dėmesys ir rūpestis yra skirtas būtent vaikams – jų gerovei ir teisėms Lietuvoje. Per 30 veiklos metų šalyje organizacijai pavyko pasiekti reikšmingų pokyčių – nuo pirmojo vaikų dienos centrų tinklo Lietuvoje steigimo iki fizinį smurtą, kaip vaikų auklėjimo priemonės, draudžiančių įstatymų inicijavimo, nuo nacionaliniu mastu vykdytos pozityvios tėvystės programos iki dalyvavimo telkiant ir teikiant pagalbą į Lietuvą atvykstantiems Ukrainos vaikams.

„Nuoseklus ir atkaklus darbas kuria rėmėjų ir partnerių pasitikėjimą organizacija. Tuo pačiu parama organizacijai ir jos veiklai stiprina pačių rėmėjų įvaizdį, atkreipia dėmesį ir stipriną jų partnerių, klientų, darbuotojų pasitikėjimą“, – tvirtina organizacijos „Gelbėkit vaikus“ generalinė direktorė.