2017-05-09

Atgimusi knygų šventovė

Šiuolaikinė biblioteka – ne vien leidinių saugykla, apsiribojanti knygų išdavimu. Praeitin nugrimzdo klasikinis informacijos vartojimas skaitant knygas, konspektuojant sąsiuvinyje. Tuo tarpu vienas svarbiausių elementų vartotojams šiuolaikinėje bibliotekoje tampa elektros lizdai ir bevielis ryšys (Wi-Fi).

Pernai rudenį, po aštuonerių metų rekonstrukcijos, duris atvėrė Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka. Laukti buvo išties verta: bene dvigubai didesni lankytojams pritaikyti plotai, kuriuose įrengtos naujos erdvės, bibliotekoje sukurtos galimybės kurti, dirbti ar tiesiog maloniai leisti laiką.

Prie naujo laikmečio ir vartotojų poreikių pritaikytas bibliotekos interjeras ir viešosios erdvės. Tačiau už ištobulintų fasadų glūdi akimi nematomi, šiuolaikinei bibliotekai itin svarbūs sprendimai, padedantys jai žengti koja kojon su laiku. Augantis interneto naudojimas atvėrė bibliotekai naujų galimybių. Todėl atnaujinant biblioteką dėmesys buvo skiriamas ne tik interjerui, bet ir nepastebimiems, bet labai reikšmingiems dalykams – informacinėms technologijoms, nes kaip ir knygose, IT sprendimuose svarbiausi dalykai glūdi ne išorėje, o viduje.

Mantas Janavičius, Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos IT valdymo skyriaus vadovas, pasakoja, kad atnaujinant bibliotekos IT sistemas, buvo keliami keli pagrindiniai reikalavimai. „Vieni svarbiausių – saugumas, interneto ryšio patikimumas, atlaikantis augančius lankytojų srautus, interneto ryšio kokybė ir skvarba. Mūsų vizijoje, IT infrastruktūros valdymas turėjo būti paprastas, nepertraukiantis darbuotojų veiklos ir užtikrinantis patogią komunikaciją“, – dėsto M. Janavičius. Taip pat siekta ekonomiškai išnaudoti jau turimą infrastruktūrą.

UNIKALI IT DĖLIONĖ

Norimas rezultatas buvo pasiektas tarpusavyje derinant įvairias technologijas, randant sinergiją tarp skirtingų gamintojų sprendimų. Projektą koordinavęs „Atea“ projektų vadovas Linas Nemanis pasitelkė patyrusių specialistų komandą. „Atea“ duomenų perdavimo ir saugumo produktų ekspertai Tomas Kirvelaitis ir Vytautas Zulonas sukūrė laidinio ir belaidžio tinklo architektūrą, parinko tinkamus perimetro saugos sprendimus. IT sprendimų architektas Vytautas Kelmelis „Microsoft Skype for Business“ pagrindu sukūrė ir įdiegė IP telefonijos sprendimą. Tai pirmas atvejis regione, kai IP telefonija integruojama su anksčiau bibliotekoje naudota „Microsoft“ debesijos sistema.

„Tai hibridinis sprendimas, kuris pirmą kartą įdiegtas ne tik Lietuvoje, bet ir Baltijos šalyse. Martyno Mažvydo biblioteka gavo unikalią vertę, kuri leidžia bendrauti visiems Lietuvos bibliotekų darbuotojams toje plačioje platformoje“, – išskirtinumą pabrėžia V. Kelmelis. Sprendimas į vieną sistemą apjungė visas naudojamas komunikacijos sistemas ir įrankius: integruota „Microsoft Skype for Business“ infrastruktūra bibliotekos duomenų centre ir „Microsoft“ debesų kompiuterijoje, taip pat per „Cisco“ balsinį šliuzą prijungtos išorinės telefonijos paslaugų tiekėjų linijos, „Polycom IP“ telefonai ir „Audiocodes“ balso įrašymo sistema.

Kita projekto dalis – belaidžio ryšio projektavimas. Jį atliko „Atea“ „Cisco“ tinklo sprendimų specialistai Vytautas Zulonas ir Tomas Kirvelaitis. Jiems kelti iššūkiai – augantis lankytojų srautas ir stabilaus ryšio užtikrinimas tūkstančiui ir daugiau lankytojų vienu metu. Be to, bevieliu ryšiu naudojasi ir bibliotekos darbuotojai, todėl sprendimas turėjo būti saugus. Taip pat bibliotekoje atnaujintas laidinio tinklo interneto ryšys: perimetro saugos mazgas, užtikrinantis vartotojų tinklo, duomenų centro ir WEB paslaugų saugumą. Jam užtikrinti pasitelktos „Cisco Systems“ aktyvinio tinklo ir „Identity Service Engine“ tinklo prieigos kontrolės sprendimai ir „Fortinet Fortigate“ didelio pajėgumo ugniasienių telkinys. Kaip ir tikėtasi, visų Lietuvos bibliotekų lyderė Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka tapo pavyzdžiu kitoms šalies bibliotekoms. Nuo šiol biblioteka – ne tik knygų namai, tai ir informacijos mainų vieta. Tikimasi, kad šis pavyzdys paskatins ir kitas bibliotekas investuoti į savo tobulėjimą ir technologinę pažangą.

Norite sužinoti daugiau apie IT?